В еврозоната няма дефлация, Европейската централна банка е готова да действа при появата на подобни рискове за ценовата стабилност. Това заяви вчера във Франкфурт, шефът на ЕЦБ Марио Драги.
В момента нищо не налага спешни действия на следващото заседание в идния четвъртък, отбеляза Драги. Според него домакинствата в еврозоната не отлагат покупките си, което би могло да се приеме за признак за навлизане в дефлационни процеси.
"Доколкото средното равнище на инфлацията в еврозоната е 0,8%, очевидно няма дефлация", посочи той в изказването си озаглавено „ Пътят към възстановяването и ролята на ЕЦБ", отбелязва Reuters.
Освен това, допълва Драги, инфлационните очаквания в региона в средна- и дългосрочна перспектива, както и преди са твърдо фиксирани в съответствие с нашата цел, да се поддържа ниско инфлационно равнище, но близко до 2 на сто.
Икономическото възстановяване в еврозоната постепенно набира сила, макар да е бавно и с неравномерни темпове, заяви още Марио Драги.
Една трета от икономистите анкетирани от Reuters, очакват намаляване на основната лихвена ставка на ЕЦБ от сегашните 0,25% на заседанието през следващата седмица. Повечето от тях прогнозират тя да се съкрати с 5-15 базисни пункта.



USD
CHF
EUR
GBP