САЩ е световен лидер по обем на продаваните в страната фалшифицирани стоки - годишните продажби се оценяват на 225 милиарда долара (1,3% от БВП). Най-малко такива стоки се разпространяват в Дания - 222 млн. долара годишно, или 0,1% от БВП на страната.
Това пише френското издание Le Monde, позовавайки се на доклад на британския изследователски център CEBR.
Пазарът на стоки менте общо в страните членки на Европейския съюз годишно достига 167 милиарда евро. Преките загуби за европейската икономика от това явление се оценява на 58,2 млрд. евро всяка година.
В доклада се посочва, че световните продажби на фалшифицирани лекарства, електроника и алкохол достигат годишен оборот от 418 млрд. долара, което е над два пъти повече от приходите от проституция ($186 млрд.).
По оценка на CEBR 30 процента от продаваните в света лекарства са фалшификати. Като от такива лекарствени препарати и фалшиви алкохол и храни ежегодно в света умират 1 милион души.
Основни производители на подправена продукция са Китай, Хонконг, ОАЕ и Турция. Както се подчертава в доклада, бизнесът с фалшифицирани стоки води до загубата на 2,5 милиона работни места в законната индустрия.
По оценка на Международната търговска палата (ICC), в 2014 година, световният пазар на фалшифицирани стоки през 2014 година е достигнал 1,7 трилиона евро, пише rns.online.