Парите на Саудитска Арабия са на свършване.

Докато всички погледи са насочени към ескалиращото напрежение между Саудитска Арабия и Иран, много саудитци са загрижени за „икономическата бомба” у дома. Правителството намалява голяма част от допълнителните облаги, които предоставяше за гражданите си, предава СNN.

Паричната криза е толкова лоша, че кабинетът на кралството повиши цената на бензина с 50 процента. Затова и в понеделник много граждани на страната се редяха на опашки по бензиностанциите, за да заредят автомобилите си преди по-високите цени да станат факт.

Саудитска Арабия готви немислимото: Шофьорите да плащат за газ по европейски цени

Саудитска Арабия готви немислимото: Шофьорите да плащат за газ по европейски цени

За да спаси бюджета си

Скокът на цената на горивото е само началото. Водата и електричеството също ще поскъпнат, а правителството съкращава разходите за пътища, сгради и друга инфраструктура.

Тези мерки може да звучат нормално за всяка държава, която изчерпва финансовите си средства. Те обаче са особено проблематични в Саудитска Арабия, тъй като по-голямата част от гражданите работят в публичния сектор.

Около 75 на сто от бюджета на страната идва от петрол. Цената на суровината се срина от над 100 долара за барел през 2014 г. до около 36 долара понастоящем. Повечето експерти не очакват отскок в близко бъдеще.

Ще удари ли евтиният петрол бюджета на Саудитска Арабия за 2016 г.?

Ще удари ли евтиният петрол бюджета на Саудитска Арабия за 2016 г.?

Властите в Рияд ще бъдат принудени да направят съкращения

Правителството на Саудитска Арабия използваше огромното си петролно богатство за предоставяне на щедри облаги за гражданите си, като например:

  • - големи субсидии за природен газ (преди струваше 16 цента за литър, а сега цената му стига до 24 цента)
  • - безплатно здравеопазване
  • - безплатно образование
  • - субсидии за вода и електроенергия
  • - данък общ доход
  • - пенсии на държавни служители
  • - близо 90% от саудитските граждани са наети от правителството
  • - често по-големи заплати за държавни постове, отколкото в частния сектор
  • - обезщетения при безработица (от 2011 г. в отговор на Арабската пролет)
  • - фонд за развитие, който предоставя безлихвени заеми, за да помогне на семействата да си купуват жилища и да открият собствен бизнес

Може да се наложи Саудитска Арабия вече да почне да налага данък на гражданите си, тъй като в момента не може да плаща за всички тези облаги. Миналата година дефицитът на страната бе близо 100 млрд. долара. През тази година се очаква числото да е подобно, ако не и по-лошо.

Има обаче една сфера, в която кралството няма да намали вложените средства: разходите за отбрана. В момента Саудитска Арабия харчи 11% от своя БВП за отбрана и сигурност, което е най-високата сума за сектора в света. Страната възнамерява да харчи дори повече през 2016 година.