Причините за постоянното нарастване на населението на Великобритания през последните столетия могат да се търсят в много различни фактори: от напредъка на медицината и нарастването на индивидуалното благосъстояние до по-високите жизнени очаквания и вълните на имиграция.

Сега във Великобритания живеят почи 61 млн. души, но след 25 години се очаква броят им да надмине 70 милиона. Преди век на Острова са живяли 20 млн. човеци по-малко, отколкото сега, а през 1801 година населението на Великобритания е било едва около 10 млн. души.

Доскоро британската демография приемаше, че населението на кралството ще се стабилизира на ниво около 55 и 60 млн., но ръстът на населението отново се засилва и въпросът изплува нагоре в политическия дневен ред. В момента годишният прираст на населението на Острова е около 400,000 души.

Лицето на Британия бе променено през XIX век, тогава по време на Индустриалната революция се случиха масивни движения на хора. Промяната продължава - натискът на търсенето на жилища ще доведе до изчезването под бетон на селските пейзажи, пише The Independent.

Променя се и съставът на населението, като Лесътр в близките десетилетия ще стане първия британски град, в който белите ще са малцинство.

Над една втора от ръста на населението се дължи на факта, че семействата отново започват да се увеличават. Сега средната британка има 1.84 деца. Освен това продължителността на живота се удължава: новородените момчета и момичета могат да очакват, че средно ще живеят съответно 77.2 години и 81.5 години. Родените през 2031 г. ще живеят съответно 82.7 години и 86.2 години.

Разбира се, миграцията на Острова също е главен демографски фактор, като сега годишният приток на имигранти е 190,000 души, предните оценки даваха данни от 145,000.

Населението ще се увеличи в цялата Великобритания, но в Шотландия то ще е най-малко.

Демографската бомба тиктака: сега 11.3 милиона е броят на британците, надхвърлили възрастта за излизане на пенсия. Прогнозата за 2010 година е 12.2 млн. пенсионери, тогава за пръв път старците ще надхвърлят броя на децата.

Учените, изготвили прогнозите, се подсигуряват, че колкото по-напред се гледа в бъдещето, толкова по-несигурни стават предвижданията. Предишни прогнози се бяха оказвали учудващо погрешни: експертите подведени от бейби бума смятаха през 1960те, че в 2007 година населението на Обединеното кралство ще достигне 75 млн. души.

Британските политици са видели в дадените цифри основания за промяна на миграционната политика и вече се мисли за въвеждането на точкова система по австралийски образец за мигранти извън Европейсклия съюз. Говори се също така за въвеждане на годишни лимити за влизащите в страната мигранти.

От Тръста за Оптимално Население посочват, че безпрецедентният ръст на населението може да подкопае национална стратегия, свързана с борба против изменението на климата. Ще се стигне големи изменения в инфраструктурата и околната среда, серизоно увреждане качеството на живота и в края на краищата Британия ще стане едно от най-пренаселените и стресирани места в света.