Официалното посещение на гръцкия премиер Георгиос Папандреу в Москва започна със среща с руския президент Дмитрий Медведев, който каза при посрещането на своя гост, че Русия изразява желание да установи по-тясно сътрудничество с Гърция, съобщава БТА, като се позовава на агенция АНА-МПА. Според руските медии срещата с Медведев е протоколна, тъй като същинската част от визитата на Папандреу е след обед, когато заедно с колегата си Владимир Путин ще обсъдят важни двустранни проекти - петролопровода „Бургас - Александруполис" и газопровода „Южен поток". Не са изключени и други договорености, уточнява електронният вестник "Взгляд".
В навечерието на своето посещение в Москва в интервю за агенция РИА "Новости" Папандреу заяви, че Гърция е заинтересована да бъдат ускорени двата проекта. Агенцията припомня, че проектът за петролопровода се преработва и ще бъде завършен след шест месеца. Това се налага, заради допълнителните изисквания за предотвратяване на екологични последствия, поискани от природозащитни организации, казва в интервюто Папандреу и уточнява, че след тази техническа обосновка може веднага да се започне със строителството на петролопровода.
Относно газопровода „Южен поток" всички разрешителни процедури може да бъдат завършени съвсем скоро, за да може да започне изграждането на гръцкия ръкав на проекта. Проектът „Южен поток", който по дъното на Черно море, заобикаляйки Украйна, стига до Варна. След това трасето се разделя на две - северно и южно. Северното ще отвежда природен газ през Сърбия до Австрия и Германия, а южното - през Гърция към Италия. Според Папандреу съвместната руска-гръцка газова компания може да започне работа, тъй като съвсем скоро ще бъде готова технико-икономическата обосновка на южното трасе.
„За да бъде ускорено строителството на газопровода Гърция ще се обърне към европейските органи и други държави от ЕС, за да бъде включен той в трансевропейската газопреносна мрежа", обещава Папандреу. На този етап подкрепа от ЕС има алтернативния проект „Набуко".
Гръцкото рамо е нужно на „Газпром". Статутът на трансевропейска мрежа, който "Газпром" ще се стреми да получи и за "Северен поток", ще го изведе извън регулациите на Енергийната харта, тъй като ще бъде третиран като европейски. Енергийната харта е приета през 1991 г. и съдържа механизми за разрешаване на конфликти и регулиране на транзита на енергийни суровини към Европа. Документът дава и някои преференции при изграждането на трасета на територията на ЕС.
Какво обаче ще поиска в замяна Гърция още не е известно, коментира електронният вестник „Взгляд". Според „Комерсантъ" обаче не е изключено да бъде договорено част от руските международни резерви да бъдат инвестирани в гръцки ценни книжа. Нека не се забравя, че Гърция неистово се нуждае от свеж финансов ресурс, за да съкрати външния си дълг и да намали огромния си бюджетен дефицит. Вестникът цитира Дмитрий Песков, говорителят на руския премиер, който казва, че Русия не е предлагала на Гърция заем, но добавя: "Готови сме да обсъждаме конструктивно всякакви теми".