Един от главните служители на британската полиция е на път да предложи на правителството легализация на всички видове наркотици, включително и хероин и кокаин, публикува вчера във водещата си новина The Independent.

Време било правителството да вдигне бялото знаме в знак на провала си във войната срещу незаконните наркотици, твърди Ричард Брънстром, главен полицай на Северен Уелс. Пазителят на закона предлага да се приключи с британската политика срещу наркотиците, базирана на забраната. Коментарите на Брънстром идват в седмицата, в която министерството на вътрешните работи на Великобритания завършва изготвянето на стратегия по проблема за следващите 10 години.

В радикалния си анализ висшият полицейски служител изтъква, че незаконните наркотици никога преди не са били толкова евтини, разнообразни и лесни за кпуване.  Броят на юзърите се покачва стремително, скачат и престъпленията, свързани с наркотици, а наркотиците са глобален бизнес, който отстъпва само на петрола.

Ако искаме в бъдеще политиката ни за наркотиците да е прагматична, а не моралистична, движена от етиката, а не от догмата, то сегашните забрани трябва да се отменят - поради две причини: защото не работят и защото са неморални. Те трябва да бъдат заменени с базирана на доказателства унифицирана система (особено включвайки тютюна и алкохола), целяща да минимизира вредите за обществото - това е позицията на Ричард Брънстром.

На Даунинг стрийт няма да се погледне с добро око на подобни изказвания. Тази година премиерът Гордън Браун заяви, че ще интензифицира съществуващата битка и наркотиците никога няма да излязат от криминалната сфера. Торите считат, че по-ефективно ще е създаването на гранична полиция и умножаването броя на рехабилитационните центрове. „Ще изкараме полицията на улицата, за да хванем и спрем наркодилърите, ще осигурим достатъчно капацитет в нашите затвори, за да бъдат те действително наказани".

Между другото полицаят-новатор е дълбоко мразен сред водачите на МПС на Острова, тъй като е въвел камери за следене на скоростта по пътищата. Сега и собствената му асоциация на главните полицаи му противоречи: цялостното легализиране ще донесе вреди за хората в страната.

И все пак в доклада от 30-страници, наречен „Политика за наркотиците - радикален поглед напред" има много здрави мисли. Например, Брънстром изтъква нуждата Уелското събрание да подмени Закона за злоупотреба с наркотици от 1971 г. с нов Закон за злоупотреба с вещества. Това означава, че веществата, включително алкохол и тютюн, ще започнат да се оценяват по нова скала съобразно вредите, които причиняват.

Разбира се, малко вероятно е да се забрани пиенето и цигарите. Но ако сме справедливи към данните, през 2004 в Шотландия от болести, свързани със злоупотреба на тютюн са починали 13 хиляди души, над 2 хиляди са умрели в следствие на алкохол. Наркотиците (незаконните) са причинили смъртта на 356 души. За употреба на наркотик от клас А най-голямото наказание е 14 години затовр, за разпространението може да се получи доживотна присъда.

Наркотиците от клас А струват на Британия 17 млрд. паунда годишно, 90% от тази сума заради престъпления. Сама по себе си забраната създава криза в криминалното право, дестабилизира страните-производители и подкопава човешките права по целия свят. С въвеждането на политика на легализация и регулация, правителството драматично ще намали престъпленията, свързани с наркотици и ще се позволи значителни фондове, които сега отиват за силово вмешателство, да се пренасочат към терапия и намаляване на зависимостите.

Тези, които работят със зависими хора, може би са най-компетентни относно истината. Показателно е, че и при тях оценките за нестандартното предложение на Брънстром се разминават. Някои виждат „велико лидерство и въображение", други изтъкват, че със спектакъла на общата легализация вниманието се отклонява от болните места.

„Изпитваме някаква симпатия към подобни гледни точки и защо той го вярва, но ние не сме за легализацията".

„В едно нещо той е абсолютно прав: политиката на правителството за наркотиците се провали зрелищно. Отказът на правителството да мисли радикално значи, че изоставяме хиляди млади момчета и момичета".

„Не се поддавам на мисленето, че пълната легализация е пътят напред, но е нужен по-логичен и базиран на фактите подход ... Такава, каквато е, системата не работи".

Трябва да изтъкнем, че известният британски полицай може да определя „войната на наркотиците" и обуславящите я конвенции на ООН като неактуални и изхождащи от противоречив морализаторски тон, но „законът е законът" и полицаят заявява, че засега ще го прилага, независимо от несъгласието си с неговия морал или практическа стойност.