Изнесени в петък данни показаха, че в последните месеци японската икономика се е движила по-бавно, отколкото се очакваше. Данните породиха въпросителни относно ползата за японската икономика от вдигането на лихвения процент, предава BBC.

Данни, изнесени от правителството, показаха, че в периода от юли до септември ръстът на БВП е бил 0.8% спрямо периода на предходната година, което е много по-слабо от предвижданите 2%.

Отделен доклад показа, че данните за поръчки в машиностроенето, които са мярка за икономическата активност, са нараствали през октомври по-бавно от очакваното.

Япония излиза от десетилетие на стагнация, рецесия и дефлация.

Банката на Япония от 2002 г. насам държеше основната си лихва почти на нулево равнище. Когато втората икономика в света започна да набира сила, лихвата бе увеличена през юли на 0.25%. Много анализатори предвиждаха, че централната банка ще продължи да качва процента, но след последните резултати това вече е съмнително.

Според правителството, основната причина за разочароващите икономически резултати е било свиването на вътрешното търсене, което намаля с 0.2% спрямо предишния тримесечен период.

Икономическия министър Хироко Ота успокои тези, които се опасяват, че с възраждането на Япония е свършено: „По-ниския БВП се дължи на слабото потребление. Нямам някакви опасения, че икономиката ще тръгне в низходяща тенденция".

В съобщението за поръчките в машиностроенето, Офисът на Кабинета е информирал, че през октомври те са се увеличили с 2.8% спрямо предишния месец, което е по-малко от очакваното.