Износът на Япония през февруари се е увеличил с цели 8.7% спрямо същия месец на предишната година, сочат правителствени данни, цитирани от Ройтерс. Солидните доставки на японски стоки за Европа и Азия са компенсирали спада на износа за Съединените щати.

Въпреки тези добри новини, някои анализатори се съмняват във възможността Япония да излезе суха от проблемите на САЩ в идните месеци. Америка все още е главна дестинация, по която поемат японските стоки, така че ако кризата в Щатите продължи в същия дух, Япония няма да остане „отвързана".

Увеличението на износа от 8.7% на годишна база се формира до голяма степен от износа на автомобили и стомана за Азия и аудиотехника и строителни и минни машини за Европа.

Износът за САЩ е намалял с 6% спрямо същия месец на предишната година, шести пореден месец спад. За сметка на това износът на Япония за Китай, сега главен купувач на японски стоки, се е увеличил с 14.9 % през февруари.

Износът е учудващо силен - коментира японски анализатор. „Изглежда кризата в САЩ досега не е наранила много глобалната икономика".

Финансовите пазари не обърнаха голямо внимание на позитивните данни, фокусирани в кредитната криза и американската рецесия, коментира Ройтерс.

Износът на Япония за Европейския съюз е нараснал с 7.2%.

Но както често става в Япония, на добрите данни се гледа с песимизъм. Икономистите предупреждават, че износът, двигател на японската икономика, може да загуби импулс през първата половина на годината в следствие на кредитната криза.

Други правителствени данни от тази седмица показват, че японските компании са станали по-песимистични за бизнес условията като следствие от високите цени на петрола и много други суровини, които стесняват нормата на печалбата.

Масааки Ширакава, изпълняващ длъжността гуверньор на японската централна банка, вчера каза, че рисковете за японската икономика се увеличават и прогнозите за бъдещето й са несигурни.