Глобалната икономика ще се се свие до края на годината, а рисковете от рецесия изглежда все по-реалистичен вариант на фона на войната в Украйна и локдауните, заради Covid-19 в Китай. Това се казва в доклад на Peterson Institute for International Economics.

Редица фактори като рязко покачване на цените на петрола след войната в Европа, свиване на потреблението на фона на най-високите цени от четири десетилетия и забавяне на растежа в Китай, увеличават опасността от свиване на световната икономика, според мозъчния тръст.

Това е поредният експертен доклад, който посочва опасността от рецесия. Главният икономически съветник на президента на САЩ Брайън Дийз в началото на седмицата посочи, че Америка е изправена пред несигурност в икономически план.

Ръстът в глобален мащаб ще се забави до 3,3% тази и следващата година, в сравнение с 5,8% през 2021 г. според Peterson Institute. Очаква се икономиката на САЩ да нарасне с с 3% тази година и 2% през 2023 г. Оценката кореспондира с повечето прогнози, като икономистите предвиждат годишен ръст в САЩ средно 3,3% тази година, последван от спад до 2,2%.

"След година на възстановяване от последствията от пандемията, почти всички страни в глобален мащаб отчитат забавяне на икономическия растеж", коментира в доклада Карън Дайън от института.

От бисквити и чипс до пилешко и свинско: ето как войната в Украйна промени състава на храната ни

От бисквити и чипс до пилешко и свинско: ето как войната в Украйна промени състава на храната ни

Украйна е известна като "житницата" на Европа

Инфлацията

След кратък период на възстановяване и в момент, когато страните се отвориха отново след блокиранията от пандемията, потребителите се сблъскаха с по-високи цени - голям ръст на има при хранителните стоки, а проблемите с веригата за доставки засилват проблема.

Още преди Русия да нахлуе в Украйна, цените на хранителните продукти по света се повишаваха, заради инфлацията в енергетиката, недостига на работна ръка и лошите климатични условия. Цените на храните в световен мащаб достигнаха рекордни стойности. Базовият индекс на ООН се покачи с над 40 % през последните две години. Войната в една "житниците на света", както и санкции и мерките, водят до заплаха от продоволствена криза и глад, отбелязва Bloomberg.

Войната и локдауните в Китай, където бяха затворени няколко големи региона, ще забавят още икономическия растеж.