Икономическите и финансови катаклизми в ЕС и Еврозоната ни карат да преосмислим цялостния модел на управление на капитала. Дълго битуваше схващането, че икономическия просперитет е свързан с индивидуалните решения, но вече ясно си проличава тенденцията, че бъдещето принадлежи на колективните общества.

Никоя държава не може да си бъде самодостатъчна и да разчита изцяло на своите природни ресурси и икономически възможности. Това бе и една от главните причини за създаването на Европейския съюз. Неговият възход обаче отдавна е в историята, а сега членството в ЕС се разглежда по-скоро, като тегоба, а не като възможност за просперитет.

Най-показателен пример в това отношение е Турция, която преди години правеше всичко възможно да стане част от Обединена Европа, но към днешна дата е загубила интерес. Гърция на практика е фалирала, положението на Португалия, Ирландия, Италия и Испания е плачебно.

На фона на този очевиден катаклизъм е редно да се замислим за създаването на нов съюз от държави. Тази идея се прие присърце от руския премиер Владимир Путин, който обяви плановете за създаването на "Евразийски съюз".

Според него, бъдещият "Евразийски съюз" ще се формира на базата на сегашния Митнически съюз между Русия, Казахстан и Беларус, който от 1 януари трябва да се трансформира в Единно икономическо пространство.

Путин е убеден, че новият съюз, към който след време могат да се присъединят Киргизстан и Таджикистан, ще се превърне в сила, равна на ЕС. Същевременно руският премиер предупреждава, че не става дума за възстановяване или копиране на разпадналия се преди 20 години СССР, защото би било наивно да се възпроизвежда нещо, което е останало в миналото.

Все още не са ясни много подробности, като например това - дали се планира въвеждането на единна валута по подобие на еврото. Не е ясно и какви административни структури ще участват в управлението на новия съюз и как ще се промени законодателството на отделните държави. Едно обаче е ясно, че бъдещето принадлежи на подобни амбициозни начинания, сътворени от амбициозни хора.