По време на годишния си разговор с гражданите през юни тази година, президентът Владимир Путин описа ниската продуктивност като "един от най-острите и важни проблеми", пред които Русия е изправена, пише The Moscow Times.
Икономистите са съгласи. Русия е сред най-слабо продуктивните умерено богати държави в света, заставайки на 39 позиция от общо 42 в класацията на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. В цифри, в Русия се произвежда $24,61 в брутен вътрешен продукт за всеки отработен час, при средно $48,15. В България, за сравнение, сумата е около $11.
"Увеличаването на продуктивността е ключово за увеличаване на растежа на брутния вътрешен продукт на Русия", казва Джейкъб Сувалски, водещ анализатор в Scope Ratings. "Но справянето с това предизвикателство е трудно".
Продуктивността е един от най-следените индикатори за дългосрочната прогноза на една икономика. Както Путин подчертава, по-високата продуктивност носи със себе си и по-високи заплати, тъй като колкото повече стойност произвеждат работниците, толкова повече пари може да им бъде платено.
Последният опит на Русия да се справи с ниската продуктивност е амбициозната разходна програма National Projects. В нейните рамки държавата, освен редица нови инфраструктурни проекти, е обещала и 52 милиарда рубли ($800 милиона) евтини заеми, курсове за преквалификация и други.
Но икономистите посочват коктейл от "държавен капитализъм", корупция, ниски инвестиции, старо оборудване и неблагоприятна демографска среда, за да обяснят проблема на Русия.
"Когато преките чуждестранни инвестиции идват, продуктивността обикновено се увеличава", казва Карен Вартапетов, директор държавни рейтинги в Standard & Poor's, "тъй като компаниите носят не само кеш, но и по-развити технологии".
Но инвестициите, както и вносът на ново оборудване и технологии в Русия, се сриват след санкциите, наложени през 2014 г. след анексацията на Крим.
Когато има санкции и забрани върху внос на технология, е трудно да подобриш продуктивността без вече да имаш такива технологии и без те да се произвеждат в страната. Затова санкциите намаляват продуктивността на Русия. Сушата в инвестициите е толкова голяма, че Русия е една от много малкото страни, в които общото им количество намалява от 2010 г. насам.
И инвестиционните проблеми не приключват на границата. "Едно от необичайните неща в Русия е, че местните частни инвеститори натрупват чуждестранни активи", казва Уилям Джаксън главен икономист за развиващите се пазари в Capital Economics. При силни печалби и ниски лихви, компаниите не инвестират не защото нямат ресурси.
Наталия Орлова, главен икономист на Alfa Bank, посочва, че причината руските компании да са неефективни е, че не финансират достатъчно проекти и нямат достатъчна икономическа активност.
Ниските инвестиции са "симптоматични за лоша бизнес среда", казва Джаксън, посочвайки като примери корупция, липса на върховенство на закона и недостатъчни правни защити за инвеститорите.
Огромната намеса на държавата в икономиката също е една от причините за ниската продуктивност, казват икономистите.
Доклад на Международния валутен фонд посочва, че руската държава отговаря за почти половината от работните места и една трета от брутния вътрешен продукт. Както и че конкретни правителствени политики, като например отказът за намаляване на ненужните позиции, допринасят за слабия резултат.
Един от големите проблеми е и липсата на иновация, както и на демографската среда. Русия се нарежда на 46 позиция в Global Innovation Index, но ако вземем предвид активите ѝ - добре образовано население, силна дигитална инфраструктура и екосистема за проучване и разработка в добро състояние - тя би трябвало да се класира по-високо.
Над потенциала на Русия обаче натежават слабите институции, политическият риск и нервният инвестиционен климат. Едва 8 процента от руските компании работят по иновации, сравнено с 41 процента в Китай, 51 процента в Турция и 64 процента в Индия.
Що се отнася до демографията, делът на възрастните хора - на възраст 64 г. и повече - се увеличават спрямо броя на населението в работоспособна възраст.
Изправена пред толкова отделни проблеми, множество експерти се чудят как Русия може да увеличи продуктивността на икономиката. Според Орлова, не са нужни още средства, а добро законодателство и ясни правила на играта.