Прекарайте един следобед из моловете на Рияд или вечеряйте в някой от изисканите ресторанти в тях и никога няма да усетите, че има спад в цените на петрола.

Това не е случайност, а е политиката на Саудитска Арабия в действие, пише Bloomberg.

Споделянето на петролното богатство с общността помогна за това семейство Ал Сауд да се задържи стабилно на власт, докато размирици помитат региона. Когато приходите се забавят, както сега, управляващите кралството биха предпочели да ръководят огромни бюджетни дефицити, отколкото да рискуват да експериментират с обществения договор.

Международният валутен фонд предвижда фискална дупка, надвишаваща 20% от икономическото производство тази година, и спестяванията на страната да се изчерпат след 5 години. Миналата седмица рейтинговата агенция Standard & Poor's намали кредитният рейтинг на Саудитска Арабия. Въпреки това, засега най-големият износител на петрол в света прави всичко възможно повечето от гражданите да не усетят недостига.

Щедростта на правителството дори се увеличи през тази година. След като крал Салман се качи на престола през януари, той раздаде двумесечни бонуси към заплатите на всички държавни служители като част от пакет, струващ около 30 млрд. долара. Бидейки част от икономика, възлизаща на 630 млрд. долара, средните месечни продажби на дребно са с над 10% повече тази година.

Допълнителните облаги за гражданите варират от образование - правителството харчи милиарди долари на година за изпращане на студенти в чужбина - до евтина енергия. Бензинът струва по-малко от долар за галон, а електричеството е толкова евтино, че жителите на Рияд нямат особен стимул да изключват климатика, когато заминават нанякъде за лятната си почивка.

Само субсидиите за гориво ще струват на кралството 52 млрд. долара тази година или 8% от БВП на страната. Саудитска Арабия се класира на четвърто място в света след Катар, Люксембург и Кувейт по отношение на енергийните субсидии на глава от населението.