Американските Марици непазарно изземват доходите ни. За това алармира Васил Велев от АИКБ, който заедно с други ръководители на работодателски организации, сезира омбудсмана Мая Манолова.
"От джоба на потребителите американските централи вземат 486.4 милиона лева за едногодишен регулаторен период. НЕК купува скъпо и прескъпо от тези централи", посочи Велев и допълни: "Освен това по договорите с тях им плащаме дори когато не произвеждат. Плаща им се за разполагаемост".
Изчислено е, че от едно семейство тези централи изземват непазарно за година 161 лева.
"Това е грабеж", категоричен е председателят на АИКБ.
Оказва се, че даваме и неправомерна държавна помощ за американските Марици. Всичко това буди недоволството на бизнеса. "Европейското право е в конфликт с тези централи", убеден е Велев. По думите му вече е крайно време да се предоговорят дългосрочните договори с американските Марици.
И тъй като нееднократно бизнесът се е обръщал към институциите без резултат, сега се сезира и омбудсманът. Бизнесът е изчислил, че американските централи генерират такава печалба, каквато няма и в наркобизнеса.
Иначе работодателите смятат, че трябва да се развалят договорите с американските Марици.
На брифинга омбудсманът Мая Манолова обясни, че бизнесът чука на отворена врата в нейно лице. "Ангажирана съм с темата за цената на електрическата енергия", увери общественият защитник. Според нея в голяма степен високите цени се дължат и на преференциите на някои дружества в сектора. "На мнение съм, че трябва да има и изменения в законодателството", посочи омбудсманът.
Манолова е недоволна, че няма яснота какви действия са предприели родните институции, за да се сложи край на това привилегировано положение. "Институциите дължат пълна прозрачност по тази изключително важна тема на българското общество", изтъкна общественият защитник.
Скоро Манолова ще разговаря с американските Марици. Тя ще пита и институциите за възможните сценарии за предоговаряне на договорите или прекратяването им с тези централи. Манолова обаче иска решение, при което сметката да не се плати от българските граждани.
Иначе стана ясно, че бизнесът отново вдига готовността си за протест като обявява код оранжев. Протестът ще е пред ТЕЦ "Варна" и ще е под мотото "Искаме и ние като американските централи".
"Не е луд този, който яде зелника, а този, който му го дава", констатира Мая Манолова.
petar-gramatikov
на 08.04.2018 в 15:38:39 #13mall, Въгледобива в Европа знаете ли от кога е "замразен"? Кажете ми ТЕЦ-ве в Европа, които имат живот на експлоатация, колкото имат Нашите "американски" централи?! Глупости мога да ръся повече от Премиерът Ни, но вервате ли ми, колкото на него?!
mal1
на 07.04.2018 в 13:31:13 #12Нашите бизнесмени се научиха да говорят ПОЛУИСТИНИ , в случая сТЕЦ-овете би могло да се каже ПОЛУЛЪЖИ. Американците са хвърлили НАД 4 МИЛИАРДА ЛЕВА за модернизация и за спасяването на Старозагорското поле/ПО ДОГОВОР/- това не е подарък, а заем с добри условия, но се връща с евентуалната печалба за години напред. Бизнесмените го знаят, но се правят на ущипани, нищо не казват - ако мине номера- некоректна история за такова ниво
petar-gramatikov
на 03.04.2018 в 07:56:42 #11dakl, прочети това ... после ако имаш възможността провери, и тогава говори. В присъствието на Иван Костов вчера шефовете на НЕК и на "Мини Марица-изток" Данаил Тафров и Петко Петков подписаха основните договори за проектите по ТЕЦ-овете "Марица-изток 1" и "Марица-изток 3", за които се преговаря вече четири години. През следващите 6-9 месеца двете американски компании - AES и "Entergy", ще вземат банковите заеми и ще започнат работа по двата проекта. След 2004 г. двете централи ще осигуряват 25% от произведената електроенергия у нас. Делът на "Марица-изток 1" ще е между 10% и 11%. Вчера бяха подписани само четири от предвидените договори - по един за изкупуване на тока от НЕК и по един за доставка на лигнитни въглища от мините. Според експерти само тези договори са поискани от банките за обезпечаване на кредитите, които ще са около $ 1,2 млрд. общо за двата проекта. Около $ 200 млн. са очаква да бъдат собствени средства на AES, които ще се вложат в построяването на два нови блока в "Марица-изток 1". За цената на тока от централите ще се преговаря на три пъти до края на 15-годишния период на договорите. Първият път ще е след 3-4 месеца, когато станат окончателно ясни условията по банковите заеми. Вторият път ще е след края на строителството, когато се калкулират по-точно разходите за него, а третият път - в края на договорния период. Сега цената е 2,92 цента за киловатчас от "Марица-изток 3". Договорът за "Марица-изток 1" е подписан с условна цена от 4,34 цента. Тя ще бъде на практика 4,41 цента, когато централата почне търговска експлоатация, а след изплащане на заемите ще падне до 2,2 цента. Други промени в цената ще има само при поскъпване на горивата и варовика. Това го казват двамата, които управляват затъналите в мизерия, и бъкаща смърт централи! Въпросните Договори бяха ПУБЛИЧНИ до 2009 г.! Бяха достояние на всеки баламурник, стига да отвори сайта на Парламента, или на МС! Прочете ли ги dakl? Та, Директорите на въпросните централи още тогава Ви казват някои не толкова приятни неща, а то, че инвестицията трябва да се върне, и това може да стане чрез задържително изкупуване от НЕК! Другото, което е, тогава не сме член на ЕС! Какво Евро Законодателство блещите?
pbdan
на 02.04.2018 в 21:19:04 #10Да не се чудим защо са толкова богати. Така постъпват с държавите от целия свят и викат ние сме велики. Ние пък ги мислим за много умни, а те просто са нахални и имат късмета да са силни (все още).
dakl
на 02.04.2018 в 20:53:14 #9Нормално ! Това е цената която всички ще плащаме години наред за това че , че Иван Коктов бе 4 години на власт и сега не е в затвора за бандитско мафиотската приватизация която извърши!
dimitar-dimitrov-4abS0o7n
на 02.04.2018 в 20:35:59 #8Такса сигурност на енергийната система имах пред вид - сега е 5% за всички. Вдига се - отново за всички - да речем на 10% и ако трябва и още. Държавните централи се компенсират с по-високи изкупни цени.
psp_11
на 02.04.2018 в 20:15:35 #7dimitar-dimitrov-4abS0o7n на 02.04.2018 в 16:27:59 Таксата, за която пишиш, се плаща само от търговци и влиза в сметките на клиентите. Ерго твоята сметка за ток.. А сега напиши какво точно предагаш..
+++++
на 02.04.2018 в 17:20:25 #6Чш ало, ще плащате демократичен ток солидарно в подкрепа на американските ни съюзници или искате да се върнем в руската кочина с ток на безценица???
dimitar-dimitrov-4abS0o7n
на 02.04.2018 в 16:27:59 #5Има лесно решение: вдигнете такса за задължение към обществото от 5% на 25% за всички производители, държавите централи ще се компенсират с по-висока цена, частните да си понесат бизнес риска. Въпросът, че ако това се въведе може да има и убийства, не заради американските централи, а заради ВЕИ тата, някои от които се държат от мафията и от хора на БСП и ДПС. В Никой не иска да си рискува живота на семейството.
boris
на 02.04.2018 в 15:32:24 #4Това за Мариците е ясно на всяко хлапе, мен ми е по-интересно - тези от къде знаят колко се печели от наркобизнеса?
psp_11
на 02.04.2018 в 15:24:04 #3wassil-georgiew на 02.04.2018 в 14:55:12 Ето ти сайта и чети: http://www.aes.com/about-us/aes-locations/default.aspx
stopet
на 02.04.2018 в 15:07:45 #2Собственик на ТЕЦ AES (МИ1) си е компанията AES. Това е американска компания, която си е фирма на ЦРУ и е под контрола на Държавния департамент.. Дори адреса на главния й офис съвпада с този на ЦРУ - в Арлингтън, Вирджиния. Дори американците не го крият това. Единствено има 5% собственост на офшорна компания, зад която се твърди, че стои един бивш министър-председател, подписал прословутите договори. Това е. Просто трябва да се радваме, че ползваме демократичен американски "ток", а не като този диктаторския от АЕЦ Козлодуй.
psp_11
на 02.04.2018 в 14:39:37 #1Това го знае всяко хлапе, но то не знае за "солидарността".