Поправката на Закона за енергетиката от 2015 г. е приета, за да премахне двойното финансиране при ВЕИ, ползвали европейски и национални схеми за подпомагане. Оказва се обаче, че Законът не се прилага към ползвателите на такива схеми, които са големи ВЕИ производители и едромащабни инсталации. Вместо това неоснователно разпоредбите се прилагат към малките ВЕИ-та. Това заяви председателят на Съюза на европейските производители на зелена енергия Павлина Трифонова на пресконференция в БТА по повод протестите на малките ВЕИ производители.
Тя уточни, че твърдението, че има свръхсубсидиране не е вярно и доказателство за това е, че фирмите фалират - вече близо 50 предприятия са се обявили в несъстоятелност.
Трифонова посочи, че проблемът е от четири години, като едва преди месец управляващите са приели протестиращите. Тя изрази надежда, че премиерът Бойко Борисов само е подведен, а не е част от схемата и подчерта, че до момента от сектора многократно са искали среща с него. Досега обаче такава не е осъществена.
"Зае ли, че вече четири години КЕВР не спазват закона?", попита Трифонова, посочвайки, че за този период има над 1000 закрити работни места, а близо 250 фирми вървят към фалит.
Тя посочи, че искането на малките ВЕИ-та е да се спазват разпоредбите на Параграф 18, за да се спре двойното финансиране, изтъквайки, че правилното прилагане на Закона за енергетиката ще намали и цената на ел. енергията за фирмите. Ако Законът се прилагаше правилно, цената за битови и промишлени нужди щеше да е много по-ниска, заяви председателят на СЕПЗЕ.
От сектора отново поискаха оставките на министъра на енергетиката Теменужка Петкова и на председателя на КЕВР Иван Иванов заради бездействието им по казуса. Според протестиращите са допуснати две грешки - едни фирми са ощетени и доведени до фалит, а други са облагодетелствани, получавайки неправомерно помощи.
Ние работим три пъти под себестойност четири години, заяви още Трифонова.
От своя страна Тихомир Тошев, оглавяващ щаба на протестиращите, съобщи, че в свое писмо от 15 април от КЕВР са информирали, че не разполагат с информация за броя на лицата, които са получили финансиране по схемите за подпомагане. Според него това свидетелства, че Комисията не си е свършила работата, тъй като именно тя трябва да извършва контрола.
Заради неправилното прилагане на Параграф 18 България ще трябва да възстанови на ЕК 60 млн. евро, каза още Тошев, напомняйки, че те ще бъдат платени от държавата, а не от Теменужка Петкова или Иван Иванов, въпреки че пропуските са техни.
Той отрече твърдението на енергийния министър, че има двойно финансиране.
Не е възможно да получиш европейско финансиране в България, ако твоят бизнес план не генерира приходи и не създава работни места - поради това ние сме доказали нашата икономическа жизнеспособност, обясни той.
КЕВР и Министерството на енергетиката са отговорни за неправилното прилагане на параграф 18 - особено КЕВР, тъй като те трябва да контролират своите решения, с които се определят цените на енергията, заяви Тошев. Комисията обаче не се е произнасяла с указания за този параграф, което според него означава, че в държавата цари хаос, тъй като електроразпределителните предприятия сами решават спрямо кого да прилагат параграф 18.
От сектора се обявяват твърдо против разпространяването на фалшиви новини и настояват за диалог. Те поставиха ултиматум на КЕВР и Министерството на енергетиката до края на деня да излязат със становище, че Параграф 18 ще се прилага правомерно. В противен случай заплашват с гражданско неподчинение - унищожаване на фотоволтаична централа в Централна Северна България.
Тошев обясни, че проявата е била подготвена за 23 май, но впоследствие е била отложена за след европейските избори, за да не бъдат обвинени протестиращите в "извиване на ръце".
Дотогава те се надяват, че Законът ще започне да се спазва. От сектора информират и че планират затваряне на основни пътни артерии в страната.
От своя страна енергийният експерт и бивш член на КЕВР Еленко Божков посочи, че проблемът в случая е, че големите цени, които не са отразени в Параграф 18, се плащат от обществото. Чрез тази такса плащаме високата цена на фотоволтаичните централи на приятелките на министър Петкова, заяви той, допълвайки, че има предвид Гинка Върбакова.
nina-dechkova
на 20.05.2019 в 23:04:40 #5Дано тогава се трогне някой от управляващите и започне да прилага закона справедливо. В противен случай големите ВЕИ-централи на избрани хора ще продължават да получават високите си изкупни цени и цената на тока ще продължава да расте точно заради тях, а не заради 275 дребни беззащитни инвеститори.
raya-koeva-valkova
на 20.05.2019 в 19:39:35 #4Просто се обслужват интереси на Гинка и сие! Това вече е доказан стандарт на управляващите! Но, всеки от нас плаща неспазването на закона, или прилагането му към малкия бизнес, вместо към големия - субсидиран в по-големи дози! Скоро към сметката ни ще увиснат и делата в Европейския съд! Но, ние си ги плащаме и си трайкаме!
coco7
на 20.05.2019 в 18:08:20 #3Фалират защото са давали огромни рушвети за разрешения. А големите фирми нямат евросубсидиране тъй като тези програми са само за малки фирми.
psp_11
на 20.05.2019 в 15:33:59 #2...близо 50 предприятия са се обявили в несъстоятелност. ========= И като сте ги правили тези инвестиции не ви ли е идвало на ум, че може да загубите пари? Та сега трябва народонаселението с висока цена на тока да ви спасява!!!??!?!? Всички знаеха, че малките ВЕИ няма как да генерират печалба, могат само да намалят разходите за енергийни нужни. Но... време е да пиете по една студена вода и да се молите да има АЕЦ в Бълагрия, иначе и от 7 млн. население ще останат 6..
Vlady
на 20.05.2019 в 12:51:32 #1Да представят исканията си пред архимандрит Исахак Похосян.