България няма да прави никакви отстъпки по отношение на проекта за изграждане на АЕЦ "Белене". Това увери енергийният министър Теменужка Петкова, цитирана от БГНЕС.
Утре (19 август) изтича крайният срок, в който трябва да бъдат подадени оферти в обявения от правителството конкурс. Към момента интерес са заявили корейска, китайска и руска компании. Освен това от проекта се интересува и американската "Дженерал Електрик".
Държавата няма да променя условията на конкурса и няма да правим компромиси и отстъпки, отсече Петкова. Плановете са стратегическият инвеститор да бъде избран до догодина.
Теменужка Петкова изтъкна също така, че българските власти работели усилено с Европейската комисия за спасяването на ТЕЦ "Марица Изток 2", която натрупа стотици милиони дългове.
Енергийният министър акцентира също така, че властта щяла да се бори за запазване на стратегическото място на въглищните централи за българската енергетика, въпреки намерението на ЕС за отказ от въглищата в средносрочна перспектива заради климатичната криза.
peter-h
на 19.08.2019 в 03:46:17 #5Без компромисни бяха самолетите, и сега ще ни ги дадът за без пари.
peter-h
на 18.08.2019 в 17:29:27 #4Теменужкоооо. !!! Без компромисен е само чушкопека с който приготвяш зимнината - лютеницата . От теб не зависи нищо
bgpluss
на 18.08.2019 в 16:20:25 #3Представете си, че на времето се бяхме отказали от Козлодуй точно както сега-зелените искат да има лалугери, отец Кортези - паркове, соросоидите са априори срещу Руски компании, отворените-нищо не искат, Хелзинския комитет не иска българите да станат богати, американските сенатори ще докарат енергия на кораби през Гърция и т. н. и т. н! Ето това, този мръсен гаден саботаж, убийството на българската нация продължава вече 30 години!!! Налазили са ни едни гадове и ни пият кръвта!
slonikon
на 18.08.2019 в 15:12:53 #2АЕЦ Козлодуй е печеливша, като броим затварянето му, продължаването на срока на експлоатация и цена на продавания ток 5 ст. за кВ/ч. Ако не е АЕЦ Козлодуй, 80% от българите няма да можем да си платим тока. Нова ядрена мощност пак ще дава най-евтиния ток, в сравнение с алтернативните източници. Това е ясно най-малкото от факта, че също изплатената ТЕЦ Марица-Изток 2 продава тока на 8 ст. и е "натрупала стотици милиони дългове". Въпросът е защо може се дотират енергопроизводства, които дават скъп ток (всички ТЕЦ, ВЕЦ, възобновяеми и пр., построени през последните 30 год.), а не може да се дотират тези, които дават евтин. Нещо не ми звучи държавнически!
coco7
на 18.08.2019 в 14:56:00 #1Ха дано. Ама надали. "Евтин ядрен ток" без няколко милиарда дотации в днешно време никой по света не може да осигури. Поне примерно 10 милиарда за строежа на АЕЦ-а. Пък после ядреното гориво не е толкова скъпо. Дори Козлодуй е печалба, като не броим строежа и затварянето му.