Членове на Европейския парламент от седем различни политически групи изпратиха писмо до европейския комисар по околната среда, морското дело и рибарство Кармену Вела, с което изразяват своята загриженост за критичната ситуация в две български защитени зони - Национален парк "Пирин" и Кресненското дефиле. Това информира коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България".
От коалицията припомнят, че неотдавна българското правителство прокара промени в плана за управление на Национален парк "Пирин". С промените за строителство се отваря почти половината от територията на парка, която е също част от европейската екологична мрежа "Натура 2000" и обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Междувременно Кресненското дефиле, също зона от "Натура 2000", е застрашено поради изграждането на магистрала "Струма".
Писмото до комисаря е подписано от Светослав Малинов и Сирпа Пиетикайнен (Европейска народна партия), Джо Лейнен (Прогресивния алианс на социалистите и демократите), Марк Демесмекер (Европейски консерватори и реформисти), Катрин Биърдър (Алианса на либералите и демократите за Европа), Меря Килонен (Европейската обединена левица - Северна зелена левица), Ска Келер и Ребека Хармс (Зелените/Европейски свободен алианс), Елеонора Еви (Европа на свободата и пряката демокрация).
Посочените евродепутати са единодушни - те призовават ЕК да започне наказателна процедура срещу българското правителство за значителни нарушения на законите на ЕС, по-специално на екологичното законодателство, включително неспазване на задълженията по "Натура 2000" в Национален парк Пирин и Кресненското дефиле.
От своя страна "За да остане природа в България" алармира, че българското правителство "отчаяно се опитва да заобиколи европейското право, както в случая Пирин, така и за Кресна... Ще бъде шокиращо, ако защитената природа на Европейския съюз се унищожи с европейски средства пред очите на европейските институции", пишат от коалицията.
Национален парк "Пирин" има огромна стойност на национално, европейско и световно ниво заради вековните му гори, красивия ландшафт и биоразнообразието. Независимо от това българското правителство иска да позволи нови строежи в Пирин без оценка съвместимост или стратегическа екологична оценка, изисквана както от Директивата на ЕС за местообитанията, така и от Директивата за стратегическа екологична оценка. Депутатите отбелязват със загриженост, че отговорите на Европейската комисия на парламентарните въпроси стигат до извода, че в Пирин досега не са настъпили нарушения на правото на ЕС.
В Кресненското дефиле се планира изграждането на магистрала Струма. Дефилето с дължина 17 километра е най-богатото откъм биологично разнообразие място в България с близо сто защитени от ЕС видове, като сухоземни костенурки, скални орли, белоглави лешояди, леопардов смок, 12 вида прилепи. Кресненското дефиле е и ключов мигриращ коридор за мечки и вълци. Неотдавнашно решение на български съд не спря изпълнението на плановете за строеж, които представляват непосредствен риск за уникалната флора и дивата природа и нарушават природозащитните директиви на ЕС. Крайно време е Европейската комисия да се намеси, за да гарантира, че цялата автомагистрала ще бъде построена извън Кресненското дефиле, пише в писмото. Още през 2008 г. беше очертан алтернативен план с оценка, одобрена от Европейската комисия.
Ilyo
на 10.07.2018 в 20:36:53 #1Клетата рекламна кампания на Демократична България, събрала отломки като Христо Иванов, Зелените, през техния човек Малинов определено удари дъното с тази антибългарска акция.