Когато става въпрос за фискалната дисциплина в Европейския съюз (ЕС), магическото число е 3. Не повече от 3% от брутния вътрешен продукт (БВП) трябва да е бюджетният дефицит на страните членки. През 2016 г. обаче пет държави няма да се справят с това изискване, твърдят икономисти пред Bloomberg.
Надали има съмнения, че едната от тях е южната ни съседка Гърция. В опасност от прекалено висок недостиг в бюджета са още Великобритания, Франция, Испания и Хърватия. Три други страни – Финландия, Полша и Румъния пък ще са на прага на 3-те процента.
България ще успее да се справи с изискването на ЕС с дефицит от 2,5 на сто за тази и следващата година, прогнозират експертите. За сравнение съседна Румъния се очаква да отчете такъв от 3 на сто, а Гърция от 3,4 на сто през 2016 г., който да намалее до 2,4 на сто през 2017 г.
Въпреки това клубът на най-зле представилите се икономики по този показател ще бъде най-малък от 9 години насам. За сравнение в разгара на глобалната финансова криза цели 22 от държавите в ЕС отчитат прекомерен дефицит, включително Австрия и Германия.
За Гърция и Франция резултатът над 3% от БВП няма да е особена изненада, като се има предвид, че двете икономики са записвали резултати над заложения максимум за съответно 21 и 9 последователни години. Според прогнозите най-зле ще се представи Хърватия с бюджетен дефицит от 4,8% на фона на шеста поредна година на рецесия.
От друга страна най-добри резултати ще запишат Люксембург, Естония и Германия, като при първата страна недостигът няма да надвишава 0,4 на сто от БВП.
Източник: Bloomberg.com