Разгорещяване на обстановката в пленарната зала накара депутатът от БСП Атанас Мерджанов да поиска прекратяване на дебатите по първия параграф от актуализацията на бюджета.

Това стана, след като дебатите по бюджета преминаха в такива за това дали партия Атака е участвала в управлението досега или не, както и за междуетническата търпимост.

Предложението бе прието, а депутатите по искане на ГЕРБ излязоха в почивка от 15 минути. След което дебатите продължиха с пълна сила по разходната част, разписана в промените на Бюджет 2013.

Преди това, обаче, от партията на Борисов обаче обвиниха социалистите, че ги е страх от дебатите, макар председателстващата Манолова да обясни, че е нямало постъпили искания за изказване по темата.

Бих приел логиката на Владислав Горанов, че може да има неизпълнение на приходите от 265 млн. лв. в края на годината. Всъщност, истински героизъм ще бъде, ако има неизпълнение от само 550 млн. лв., които се предвиждат сега, заяви депутатът от БСП Георги Кадиев по време на дебатите, предшестващи почивката.

По думите му приходите от ДДС са се увеличили за първите шест месеца само с 66 млн. лв. при очаквания за цялата година да имаме ръст от 300 млн. лв. В митниците за първите 6 месеца имаме намалени приходи с 20 млн. лв. при очаквания за цялата година да има увеличение от 200 млн., допълни Кадиев
По думите му е странно защо в момента в Митниците има само един заместник директор, който сега изпълнява функциите на директор и тази важна агенция е оставена без заместници.
Кадиев се върна към темата от началото на дебатите и заяви, че лично той ще отиде да посети в болницата ген. Танов, но няма да го пита защо не си е подал оставката, а защо е затворил през 2011 г. отдела за борба с наркотиците.
Два месеца имаме правителство, отвърна на Кадиев Цветан Цветанов и посочи, че на са адекватни твърденията, че митниците нямат заместници, тъй като правителството е това, което трябва да ги назначи.
„За да има приходи, трябва да има работеща администрация и да не се правят подобни реформи в Агенция „Митници и в приходните агенции", настоя Цветанов и бе категоричен, че в момента всичко в държавата се случва на базата на липса на всякаква координация и политическа воля за справяне с проблемите.
Къде са мерките и успехите в справянето с контрабандата за тези два месеца, попита Цветанов и посочи, че ситуацията прилича на поговорката „крадецът вика - дръжте крадеца".
Менда Стоянова от ГЕРБ се включи в дебата, като заяви, че лошите данни, който днес са станали известни касаят единствено месец юни, когато на власт вече е новото правителство. Само за този месец приходите са намалели със 116 млн. лв.

Когато през февруари вие настоявахте за задължителни и незабавни предсрочни избори, ние ви предупреждавахме, че това ще доведе до проблеми в икономиката и финансите. Администрацията не работи както трябва, за това приходите са малко.

Така лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се обърна към управляващото мнозинство, като го обвини в различни критерии. „Сега когато става въпрос за вас, вие казвате същото - избори ще фалират държавата", заяви той.

Борисов посочи, че онзи, който е вкарал държавата в криза, сега трябва да „оправя бакиите", визирайки именно настояването на тогавашната опозиция за предсрочни избори. „Вие ги докарахте, а сега се оплаквате, че не можете да си съберете приходите - и до края на годината няма да успеете", заплаши Борисов, който още веднъж повтори, че в началото на своето управление ГЕРБ са започнали да плащат пенсиите, които Министерски съвет по времето на Тройната коалиция е вдигнал със свое късно постановление.

Такава излагация по темата за финансите не съм чувал и от студенти в първи курс, да не говорим за бивш министър-председател. Така шефът на бюджетната комисия Йордан Цонев се обърна към Бойко Борисов и неговите твърдения, предизвикали реакция и на социалния министър Хасан Адемов.

Цонев отхвърли всички речи за финансова стабилност на бившия премиер като настоя, че той е говорел за нещо, от което си няма „хал хабер". „Вие нямате вина, да сте ме чули мен да говоря за гасене на пожари?", коментира депутатът на ДПС и настоя, че критериите за финансова стабилност далеч не се свежда Маастрихтските критерии, а когато Борисов се изказва по подобни теми е добре първо да се консултира с експерти.

При необходимост от 1.8 млрд. за полугодието са постъпили 420 млн. Обяснете кой е този, който до полугодието със събрани 420 млн. може през второто да събере още 1.8 млрд. Това е един от факторите, които задължително налагат актуализацията, обърна се Цонев към депутатите от ГЕРБ.

От своя страна Хасан Адемов още веднъж извади въпросното постановление на Министерски съвет от 2009 година, за което Бойко Борисов говори и обясни, че става дума за увеличение единствено на размера на пенсиите за старост, които засягат малко над 3600 души над 70-годишна възраст. Всички други пенсии се определят в пленарна зала, посочи Адемов и също критикува познанията на Борисов по темата.

„Аз не съм наясно с процедурните хватки, но е факт, че разходите по време на нашето управление се увеличиха с над 1 мрлд., нали нямаме спор по този въпрос?", контрира Борисов и призова Йордан Цонев да признае и факта, че ГЕРБ са дошли на власт в период на тежка финансова криза в цял свят.

Той посочи, че дори да е бил пожарникар на времето, след това многократно е побеждавал на избори БСП и ДПС и хората са му гласували доверие да ги управлява и дори днес да бъде първа политическа сила.