Bitcoin God се яви миналия месец, bitcoin pizza бе доставен през януари, а датата на пускане на bitcoin private все още е тайна. Става въпрос за съвсем малка част от растящите т. нар. "форкове" на най-популярната криптовалута bitcoin.
Разработчиците копират софтуера на криптовалутата и го пускат с ново име - и понякога с нови функции. Идеята е да се възползват от популярността на bitcoin, за да спечелят пари, пише Bloomberg.
През 2017 г. се появиха 19 копия на bitcoin. Според Лекс Соколин, директор в Autonomous Research, тази година може да се появят още 50. А дори и повече, след като сайтът Forkgen, където всеки с познания в програмирането, може да пусне клонинг. Над 10% от сегашната стойност на bitcoin и bitcoin cash ще бъде прехвърлена към новите копия, смята хеджфънд мениджъра Ари Пол.
Мотивите зад създаването на тези клонинги са различни. Някои се опитват да подобрят bitcoin, а други просто търсят бърза печалба.
"За съжаление повечето такива проекти са нищо повече от опит за спечелване на пари", казва Джордж Кимионис, главен изпълнителен директор в Coinomi - bitcoin портфейл, който позволява на потребителите да събират и "форкове".
Той предвижда, че скоро може да видим и множество първоначални предлагания на криптовалути, копия на bitcoin - процес, при който стартъпи набират средства чрез продажбата на криптомонети.
Най-голямото предимство на клонингите идва от bitcoin. Обикновено, всички собственици на криптовалутата получават и монети от копието, давайки на актива голяма потребителска база без усилие.
Преди години предприемачите взимаха кода на bitcoin и създаваха алтернативи като Litecoin или Dogecoin, като търсеха начин да са различни. Но докато Dogecoin сега има 744 милиона долара пазарна оценка, по-"младите" клонинги като bitcoin cash и bitcoin gold вече я надминават в пъти.