Делът на лошите кредити стигна нов връх - почти 17% от отпуснатите от банките заеми са с големи просрочия, над 3 месеца. Това показват публикуваните данни на БНБ за второто тримесечие на 2012 г. Необслужените заеми пък вече са 16,86%.

Най-голям е процентът лоши кредити при бизнеса, подчерта изпълнителният диркетор на Кредит Център Тихомир Тошев, предаде БНР. Той отбеляза, че от началото на годината при потребителските кредити е имало 2 месеца, в които е отчетено намаление на нивата на лошите кредити.

Това показва, че домакинствата все по-успешно започват да се справят с обслужването на задълженията си и по-рядко изпадат в невъзможност да ги обслужват. Затрудненията на бизнеса обаче водят и до затруднения на физическите лица, тъй като компаниите, които имат затруднения в обслужването на кредити, не успяват навреме да изплатят заплатите на служителите и съкращават хора, което е в основата на проблемите на домакинствата, коментира Тошев.

От края на 2008 г. и началото на 2009 г., когато навлязохме в кризата, лошите кредити постепенно започнаха да нарастват. Това е от една страна индикация, че сме били прекалено големи оптимисти в периода 2005-2008 г.,когато беше най-активният кредитен бум. Очакванията ни са били, че нещата ще продължат да се развиват все така положително, че доходите ни ще растат, ще можем да си позволяваме да теглим повече кредити. Всъщност това, което се случи от 2009 г. до сега, показва, че прекаленият оптимизъм е вреден и за част от хората в момента е проблем да обслужват натрупаните задължения от преди кризата. Най-често затруднения имат фирмите и бизнеса, посочи още Тихомир Тошев.

Той отбеляза също, че процентът лоши кредити в европейските държави варира от 7 до над 20%, като над 20% се отчитат в някои от прибалтийските страни.