До 14 дни от сключването на договор за отпускане на потребителски кредит клиентът на банката може да се откаже. Това е регламентирано в новия Закон за потребителския кредит, който бе одобрен от парламента на второ четене днес.
След това потребителят трябва да върне парите в 30-дневен срок, но ще дължи лихви само за времето, в което е ползвал парите. Договорът се прекратява, когато потребителят възстанови усвоената сума. Правото на отказ предоставя по-голяма възможност на потребителя да обмисли решението си за вземане на потребителски кредит и за по-голяма защита на неговите интереси, аргументират се вносителят - Министерският съвет.
Тази мярка е добра защото масовото оплакване е, че хората разбират част от условията по кредита в следващите няколко дни след получаването, кометира синият лидер Мартин Димитров, цитиран от репортер на News.bg.
Законът хармонизира българското законодателство с изискванията на директива 2008/48/ЕО, гласувана от Европейския парламент и Съвета на ЕС.
Законът предвижда още горната граница на заемите за граждани да се вдигне над три пъти. Тя вече няма де е 40 хил., а 147 хил. лв. Потребителите ще могат да погасяват частично или напълно задълженията си по всяко време и кредиторът не може да откаже предсрочното погасяване, гласят други текстове в закона.
В разпространено до медиите съобщение от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) се казва, че според новите правила в България ще бъде въведен „Стандартен европейски формуляр за предоставяне на информация за потребителския кредит". Всички кредитори ще са длъжни да дават на гражданина формуляра преди сключване на договора за кредит. Така потребителите ще могат по-точно и лесно да преценяват предлаганите финансови условия. Документът ще е част от преддоговорната информация, в която ще влиза и екземпляр от проектодоговора.
Законът съдържа нови изисквания към рекламата на потребителския кредит. Всички нейни писмени форми трябва да предлагат информация с еднакъв размер на шрифта, така че отделните й части да се открояват еднакво.
Със закона се разширяват задължителните компоненти на договора. Кредиторът е длъжен да оценява кредитоспособността на потребителя и ще прави справка в Централния кредитен регистър на БНБ или друга база данни. Въвежда се и задължението банката да уведоми незабавно потребителя за всяка промяна в годишния лихвен процент, и то преди да е влязла в сила.
Нормативният документ осигурява максимална защита на потребителите и еднакви условия за получаване на кредит. Важна част от него е, че разпоредбите за предоставяне на преддоговорна информация, за оценка на кредитоспособността на потребителя и за реклама ще се прилагат и за ипотечните кредити.
Законът за потребителския кредит ще насърчи по-отговорни отношения между финансовите институции и гражданите, кандидатстващи за заем. Той ще ограничи измамите и злоупотребите в тази сфера и ще създаде механизъм за защита на икономическите интереси на потребителите. Законът ще бъде и превантивен механизъм срещу свръхзадлъжнялост на физическите лица.