По време на днешната търговия курсът на щатския долар спрямо еврото и паунда се покачва леко, а по отношение на японската йена почти не се променя, компенсирайки  в голяма степен спада от сряда следобед.

Федералния резерв на САЩ запазва лихвения процент по федералното кредитиране в диапазона от 0% до 0,25% годишно, съгласно съобщението на Федералния комитет за отворен пазар (FOMC) след заседанието, проведено на 16-17 март. Решението беше в съответствие с прогнозите на икономисти и участници на пазара.

Освен това Фед повиши очакванията си за растежа на брутния вътрешен продукт на САЩ за 2021 и 2022 година. Според прогнозата на регулатора от март БВП на САЩ ще се увеличи с 6,5% тази година и 3,3% през следващата. През декември Фед очакваше БВП да нарасне съответно с 4,2% и 3,2%.

Днес сутринта общата валута струва $ 1,1967 в сравнение с $ 1,1979 в края на предишната сесия.

Доларът спрямо йената незначително се повиши в същото време до 108,87 йени от 108,84 йени в сряда.

За британския фунт стерлинг в четвъртък сутринта на пазара дават 1,3954 долара в сравнение с $1,3966за паунд и по1,1661 евро срещу 1,677 евро за лира при закриването на търговията в сряда.

Австралийският долар е нараснал с 0,33% спрямо щатския си съименник. Сезонно коригираният показател за безработица в Австралия спадна до 5,8% през февруари от 6,4% месец по-рано, съобщи австралийското статистическо бюро . Това е най-ниската цифра от март миналата година, тоест от началото на пандемията COVID-19.

Индексът ICE, който проследява долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинги и шведска крона), нараства с 0,04%. По-широкият индекс WSJ за долар добавя 0,02%.

Инвеститорите тази седмица също очакват резултата от заседанията на Банката на Япония и Банката на Англия.

Централната банка на Япония, най-вероятно, след срещата, чийто резултати ще стане известни в петък, ще поддържа краткосрочния лихвен процент по депозитите на търговски банки в Централната банка на минус 0,1% годишно, целевата доходност от 10- годишните държавни облигации в Япония са около нула, смятат анализаторите. Инвеститорите очакват и публикуването на резултатите от най-голямата ревизия на паричната политика на Японската централна банка от 2016 г..

Банката на Англия днес вероятно ще остави ключовата ставка на 0,1% и няма да прави промени в програмата за обратно изкупуване на активи, прогнозират експерти.