Икономическата криза в Русия остави няколко дузини банки без работа тази година и заплашва да стори същото с още много други. За други обаче тежката ситуация се превръща в златна мина.

PJSC B&N Bank, основана от милиардера и собственик на OAO Russneft Михаил Гуцериев, е сред печелившите банкови институции, пише Bloomberg.

В последните месеци компанията погълна низ от затруднени заемодатели и се превърна в една от най-големите частни банки в Русия. Това темпо на растеж беше трудно за представяне преди санкциите на САЩ и ЕС да спъват дейността на държавните банки и цените на петрола да паднат толкова рязко. Всичко това тласна страната към първата си рецесия от 2009 година насам.

Кризата обаче е създала нови възможности, каза в интервю Михаил Шишканов, председател на борда на банката и племенник на Гуцериев. „Не печелим толкова, колкото бяхме планирали, но имаме възможността да се разраснем чрез придобивания", заяви той.

Банката е придобила общо седем затруднени кредитори от декември. Днес B&N Bank е деветата най-голяма банка и петата по големина частна банка в Русия, според Fitch Ratings Ltd.

Тя обаче не е единствената, която се възползва от кризата. Поне още три други банки - PJSC Bank Otkritie FC, PJSC Promsvyazbank и OJSC Credit Bank of Moscow - също са натрупали активи, печелейки от евтино финансиране на централната банка, целящо укрепване на финансовата система. А така също и санкциите, които не позволяват на държавните банки да заемат от американски и европейски пазари.

57-годишният Михаил Гуцериев е един от най-богатите хора в Русия с 2,9 млрд. долара, според индекса на милиардерите на Bloomberg. Той е инвестирал и в луксозни хотели, включително и в петзвездния National близо до Червения площад в Москва. Бизнесменът контролира и базираната в Минск компания Slavkaliy.

През 2007 г. той напусна Русия заради обвинения в незаконна дейност, включително и за укриване на данъци, което отрече. Три години след като обвиненията отпаднаха, милиардерът се завърна от Лондон в родината си.

Банковото кредитиране в страната се срива под натиска на високите лихвени проценти и спада в търсенето и скоро не се очаква обрат. Ако руската икономика продължи да се свива и догодина, което централната банка преценява като вероятно, имайки предвид настоящите цени на петрола, B&N може да се окаже с доста лоши дългове.

Банката отчете нетна загуба от 2,1 млрд. рубли (32 млн. долара) през първата половина на 2015 година. За сравнение - година по-рано печалбата беше 1,1 млрд. рубли.

До септември активите на B&N са набъбнали петкратно до 1,3 трилиона рубли спрямо година по-рано, според Fitch. Бидейки главно кредитор за корпорации и за потребителски заеми, представляващи само 14% от активите, банката търси баланс между двете линии на своя бизнес.