Бюджетният дефицит по консолидираната фискална програма за тази година ще бъде в рамките на 2,5 - 2,6 на сто от Брутния вътрешен продукт, а не заложените консервативно 3,3 на сто от БВП, заяви пред журналисти днес министърът на финансите Владислав Горанов.
През следващата година ще се съсредоточим върху ефективността на публичните разходи. "Добрият финансов министър не е добрият финансов министър, а този който консервативно ви дава вашите пари", каза Горанов, цитиран от БТА.
Вече се доближаваме до ръст на БВП за 2015 г. от почти от три процента, което е психологическа граница, подчерта Горанов.
Водим трудни дебати за ролята на държавата в преразпределение на доходите. Сегашният модел предполага ниско ниво на облагане и ниска роля на държавата за преразпределение. При ниски данъци държавата ще има слаба роля, но хората сами ще вземат решение как да харчат изкараните от тях пари, каза финансовият министър.
Събираемостта на данъците е с 1,6 млрд. лева по-добра тази година, каза изпълнителният директор на НАП Бойко Атанасов. Над 550 млн. лева са повече събраните приходи от акцизи, което е ръст с 12 процента, допълни директорът на агенция "Митници" Ваньо Танов. Има още какво да се направи от приходите от акциз от горива, защото цената на горивата и суровините паднаха, добави той.
Мандатът на правителството започна работа сред тежка политическа ситуация, свързана със сериозни сътресения във финансовата система. Най-голямото предизвикателство беше да се справим с последствията от фалита на КТБ. Намерихме начин да разплатим гарантираните влогове в банката, подчерта Горанов. Новата година започна динамично като фондът за гарантиране на влоговете успя да изплати 3,250 млрд. лева, каза финансовият министър.
През 2015 година успяхме да пласираме емисии книжа с дълъг матуритет на международните пазари. Възползвахме се от сравнително добрата атмосфера на международните финансови пазари при ниска доходност, която показа и доверието в правителството, каза Горанов.
За съжаление местните избори не позволиха определени теми да се повдигнат без политически дебат, каза Горанов. Полемиката за двупроцентния данък на доходите за физическите лица, които да събират общините, беше част от него. Тази тема не се е изчерпала, защото приходната част на много от общините е ниска и недостатъчна. Ще повдигна въпроса за промяна в закона за публичните финанси, който да регламентира механизъм за финансово оздравяване на общини и за действия при финансови проблеми, каза Горанов. Има общини, където разходите са до три пъти над приходите. Когато общинският съвет или кмет на дадена община сметнат, че се нуждаят от помощ от правителството, да изчислят от колко пари се нуждаят и да влязат в оздравителен режим, каза Горанов.