Индексът на сините чипове SOFIX е най-добре представящите се световен индекс за последната една година. За посочения период, той е добавил 59% към стойността си.

За сравнение, вторият най-добре представящ се индекс е този, следящ представянето на гръцкия фондов пазар, повишил се с 43.9% за този период. Третият най-добре представящ се индекс е този на Аржентина, добавил 41% към стойността си за последните 52 седмици.

Повечето "експерти" ще ви препоръчат да не се опитвате да "таймирате пазара". Да се таймира пазара, най-грубо означава, да се опитвате да уцелите най-добрия момент за покупка на определен актив.

Трябва да припомним обаче, че експертите не са особено добри в правилното прогнозиране на пазара. Мнозинството от тях (над 50%), не успяват да бият широкия щатски индекс по доходност.

Така, че защо пък да не се опитвате да таймирате пазара, ако това може да ви донесе по-добра от пазарната доходност?

Кой е казал, че има правилен начин да се търгува на фондовите пазари, или че определен препоръчван начин е най-добрата алтернатива. Както се вижда, ако беше така, мнозинството от участниците (професионалните инвеститори) щяха да се представят по-добре от пазара.

Та на въпроса за таймирането на пазара, ще вземем за пример БФБ. Ето няколко начина за търговия, които в исторически аспект са носили по-добър доход за инвеститорите, от средния за индекса.

Традиционно най-добрите месеци за търговия през годината са декември и януари. Инвеститорите, решили да задържат инвестициите си през последните два месеца на годината, са реализирали средна доходност от 5.7% през последните шестнадесет години.

Трябва да отбележим, че това е един доста добър доход, предвид на факта, че става въпрос само за два месеца в годината, а през останалото време, средствата ви да са свободни.

Ако търсите по-добрия шестмесечен период за пазара, то той е малко изненадващ. Става въпрос за периода май-ноември, или напълно противоположно на схващането отвъд Океана - "продавай през май и си почивай". Именно в този период се намираме в момента, което може да вещае и още добри резултати за инвеститорите на родния капиталов пазар.

За този период индексът на сините чипове SOFIX се е повишавал средно с 11.1%. За сравнение средното годишно представяне на показателя е около 10% от неговото създаване преди близо 16 години.

Средното представяне на индекса за периода ноември-май е далеч по-скромно, в размер на 7.2%.

Бихте били пазара и ако сте търгували само в нечетните години. Всъщност от създаването му през 2000-та година до момента, индексът на сините чипове се повишава средно с 34.3% в нечетни години.

Поредното доказателство за силата на това твърдение е и настоящата година, отличила се с отлично представяне за индекса и повишение от 23.4% до момента.

За сравнение в четни години, той е добавял едва 8.15% към стойността си. Не е зле нали, през последните шестнадесет години, парите ви щяха да са свободни в осем от тях.

Ако сте купували SOFIX всеки път, когато показателя се е понижавал с повече от 15% и сте чакали поне две години, със сигурност е имало момент, в който да регистрирате доходност от минимум 50%.

Именно това се случи и през последната една година. След края на корекцията, в която индексът загуби над 20% от стойността си, приключила през лятото на миналата година, индексът, както вече казахме е с повишение от над 50%.

В историята е имало 9 такива случая на подобна корекция. Следването на подобна стратегия се превежда в средна годишна доходност от 11.2% за последните шестнадесет години, като инвеститорите са можели да разполагат през по-голямата част от времето със средствата си.

И на последно място, можете да търгувате само в моментите, когато е налице "златно пресичане" - или преминаване на 200-дневната пълзяща средна, над 50-дневната такава.

Тук обаче, инвеститорите би трябвало да са крайно търпеливи. Пресичането на двете линии при SOFIX се е случвало само осем пъти в историята му, като за щастие последното е "златно" и бе регистрирано през август на миналата година. От тогава насам, индексът трайно се повишава.

Нещо повече, първото "златно пресичане" се случва през август на 2001-ва година, а последвалия възходящ тренд до следващото "смъртоносно пресичане" продължава цели седем години и носи повишение на индекса от близо 17 пъти.

Следването на тази стратегия, би спестило на инвеститорите понижението на SOFIX от над 80% през 2008-ма година.