Ръст или стойност - една от вечните дилеми в инвестирането. През последните години ръстът доминира почти изцяло за сметка на стойността. Това може да се промени при евентуална криза или рецесия, но докато такава не настъпи, едва ли ще видим промяна в статуквото.
Колкото и инвеститорите да харесват стойностните компании, истината е, че значителна част от доходността на развитите пазари (особено на щатските) се дължи на шепа компании с огромна пазарна капитализация, ориентирани към ръст. Най-често този ръст се асоциира с технологичния сектор, макар това да не е напълно справедливо. Просто големите технологични компании до голяма степен отговарят на изискванията за ориентация към ръст.
Сега ще разгледаме кои компании на БФБ отговарят на критериите за ръст и дали те в действителност се представят по-добре от останалите на пазара.
Какво представляват компаниите, ориентирани към ръст?
По определение това са компании, чийто бизнес генерира значителни положителни парични потоци или печалби, които се увеличават със значително по-бързи темпове от общата икономика. Те обикновено имат печеливши възможности за реинвестиране на неразпределените си печалби, поради което изплащат малко или никакви дивиденти, избирайки да вложат повечето си средства в разширяване на бизнеса.
Инвеститорите в такива компании не се фокусират върху дивидентите, а върху поскъпването на акциите. Всъщност, ръстът на приходите е един от най-важните фундаментални критерии, използвани от анализаторите при оценката на дадена акция.
Кои компании на БФБ отговарят на критериите за ръст?
Анализирайки компонентите на SOFIX към деветмесечието за последните три години, се вижда, че повече от половината от тях отбелязват непрекъснат ръст на приходите си. Сред тях са: Софарма, Централна кооперативна банка, Софарма Трейдинг, Първа инвестиционна банка, Българска фондова борса, Холдинг Варна, Шелли Груп и Сирма Груп Холдинг.
При четири от тези компании има ръст и на печалбите - Шелли Груп, Българска фондова борса, Централна кооперативна банка и Софарма Трейдинг.
Като истински компоненти, ориентирани към ръст, които изпълняват критерия за поне 20% увеличение на приходите за три последователни години, се открояват Шелли Груп и Българска фондова борса. Приходите на Шелли нарастват с 44% през 2022-2023 г. и с 47.7% през 2023-2024 г. Ръстът на приходите на БФБ е 44.6% за 2022-2023 г. и 29.4% за 2023-2024 г.
Как се представят акциите на тези компании? Акциите на БФБ са поскъпнали с близо 70% през последните три години, докато книжата на Шелли са поскъпнали близо четири пъти за същия период.
Компаниите, ориентирани към стойност в SOFIX
В моменти на несигурност експертите често препоръчват стойностни акции. Но кои компании попадат в тази категория на БФБ?
Какво са стойностните акции?
Стойностните акции се търгуват под тяхната присъща стойност и често са пренебрегвани от пазара, въпреки че имат стабилни основи. Те обикновено предлагат стабилна възвръщаемост и дългосрочен потенциал. Често изплащат дивиденти и имат:
- Ниско съотношение цена/печалба (P/E)
- Ниско съотношение цена/балансова стойност (P/B)
- Постоянни дивиденти
- Стабилни бизнес модели
- По-бавен, но устойчив ръст
Кои компании на БФБ попадат в тази категория?
Софарма е класически пример за стойностна акция на БФБ. Освен че е сред малкото компании с пазарна капитализация над 1 милиард лева, тя има надежден бизнес модел и редовно изплаща дивиденти. Съотношението цена/печалба (P/E) е 12, а цена/счетоводна стойност (P/B) - 1.25.
През последната година акциите на Софарма са поевтинели с 4.5%, но за три години са поскъпнали с 25.5%, а за пет години - с 65.2%.
Други стойностни компании включват Химимпорт, Първа инвестиционна банка и Централна кооперативна банка. Химимпорт има P/E от 1.8 и P/B от 0.11, но не изплаща дивиденти. ПИБ и ЦКБ имат сравнително ниски финансови коефициенти, утвърдени стратегии и дълга история.
Материалът е с аналитичен характер и не представлява съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.