Съвсем вярно е усещането, че последната година има сериозен ефект даже върху най-развитите икономики в света. Най-голямата - тази на САЩ, отчита почти 5% по-високи лихви днес спрямо март 2022 г. Подобно темпо на нарастване няма аналог през последните 35 години.
Детайли: От Visual Capitalist използват за своя анализ ефективният лихвен процент по фондовете (EFFR), който измерва лихвата, с която боравят банките когато предоставят средства една на друга. Той е пазарен, но се влияе от насоките, които дава Федералният резерв.
Така повишението от март 2022 г. до май 2023 г. със своите 4,88% за 14 месеца надминава всички подобни от 1988 г. досега.
Източник: money.bg
Контекст: На второ място е вдигането на лихвите в периода 2004 г. - 2006 г. Тогава Фед спря да увеличава лихвите заради умерен икономически растеж и поставяне на инфлацията в очакваните нива. Две години по-късно, обаче, избухна Световната икономическа криза с всички последици от нея.
След като светът я остави зад гърба си, дойде и най-бавният цикъл на вдигане на лихвите - от декември 2015 г. до декември 2018 г. Тогава повишението беше още 2,03%, а в основата му беше вярването на тогавашният председател на Федералния резерв Джанет Йелън, че увеличението на петролните цени ще вдигне инфлацията.
От друга страна: Възможно е вече да излизаме от цикъла, тоест да не видим поредно вдигане на лихвите. На 3 май Фед направи по-малка корекция и това отразява променената ситуация, в която ръстът на инфлацията в САЩ е с 2% по-нисък спрямо година по-рано, растежът на БВП е силно намален, а включващите се в работната сила са наполовина по-малко.
Въпреки всичко, от Фед предупреждават за вероятна "лека рецесия" към края на годината, а турбулентността в банковия сектор не води до оптимизъм.