Президентът Доналд Тръмп е прав, като казва, че въведените от него мита генерират милиарди долари за Съединените американски щати. Но за тях не плащат Китай и другите държави, както твърди той, пише Bloomberg.
По данни на американските митници са събрани мита за над $13 милиарда до 18 декември на м.г. Реално, събраната сума може да е по-малка заради забавяне, възстановяване на средства и други фактори, но всички доклади на Министерство на финансите посочват, че събраните мита се повишават след началото на търговската война с Китай.
Но докато Тръмп твърди, че митата по някакъв начин се плащат от Китай и другите страни, експерти посочват ясно, че това просто не е вярно.
Митата всъщност се плащат от вносителите в САЩ - в крайна сметка от американския бизнес и от потребителите, които плащат по-високи цени.
Професор Стив Ханке от университета Johns Hopkins, познат в България като "бащата на валутния борд", го казва ясно: "Митата върху китайския внос се плаща от американците, а не от китайците. Митата на президента са просто данък върху американските потребители", написа той в Twitter.
Проф. Ханке посочва още, че ползата от митата за държавната хазна се компенсират от други разходи, например помощта от $12 милиарда за земеделците.
Думите му се потвърждават и от Дан Антъни, вицепрезидент на консултантската компания The Trade Partnership. Американският бизнес е платил $2,8 милиарда повече заради новите мита само през октомври, казва той.
fanty
на 29.01.2019 в 08:05:19 #5митото не е данък. това за защитни механизми за защита на местното производство. в случая обаче не става ясно какво родно производство защитават американците.
Obektiven_29
на 26.01.2019 в 13:58:36 #4grеаt_lаkеѕ щo нe пoдпиcaxe TΠTИ ? ------------------------ Слава Богу, че не подписахме. Щяха да ни напълнят с американски боклуци .
IvoAndonov
на 18.01.2019 в 17:41:36 #3Абсолютно. Аз не знам как изобщо може да има 2 мнения по въпроса, митата са данък, калкулиран в крайната цена и независимо кой физически го плаща на агенция митници, то той в крайна сметка е за сметка на крайния потребител. Използва се за защита на местната продукция от евтин внос, който е за производства субсидирани в държавата вносител и по този начин по евтини. САЩ реално постигат друга цел в икономическата война с тези мита. Да, потребителят в момента в САЩ плаща, но с течение на времето ще намалее оборота с Китай. Производствата и сега са изправени пред покачващата се цена на труда в Поднебесната империя. Заедно с митата, страни като Виетнам, Камбоджа, Индонезия, африканските държави и др. ще станат по - привлекателни за преместване на все по - големи обеми от производството.
АтаИл
на 18.01.2019 в 16:30:20 #2С митата всяка държавна администрация цели минимум две цели: 1. Начин на събиране на средства за националната хазна. 2. Средство за защита на родното производство. Митата са безмислени за суровини или продукция ,които не се добиват или произвеждат от твоята икономика.
dad
на 18.01.2019 в 14:52:05 #1Не е нужно да си професор,зада се сетиш,че вносните мита се плащат от купувача на дребно и влизат в държавната хазна.Т.е.мерките на Тръмп засилва участието на държавата в търговията.Събраните мита могат да отидат за полезни неща,например за здраве,но могат да отидат и в джоба на ВПК,например,ако Тръмп реши да изстреля още стотина ракети с изтичащ срок на годност.