Двама управители на Федералния резерв представиха противоположни възггеди за това накъде може да се насочи паричната политика на САЩ. Единият цитира продължаващите опасения относно инфлацията, а другият изразява увереност, че ценовият натиск ще продължи да отслабва, съобщи Reuters.
Отделните изказвания на Мишел Боуман и Лиза Кук показват набора от притеснения, които ръководителите от централната банка ще претеглят, докато решават дали да одобрят ново намаление с четвърт процентен пункт на основните лихви на своята среща на 17-18 декември.
Преди смятани за много вероятни, сега инвеститорите определят само 55% вероятност за намаляване на основните лихви следващия месец. Последните данни, показващи силен икономически растеж и стабилна инфлация в САЩ, отчасти доведоха до тази промяна в очакванията, а победата на Доналд Тръмп на президентските избори добави към усещането за риск и несигурност около пътя на инфлацията.
Мишел Боуман, назначена в Съвета на управителите на Фед от Тръмп по време на първия му четиригодишен мандат в Белия дом, каза в коментари, че с инфлацията, която все още е висока през последните няколко месеца, Федералният резерв (Фед) трябваше да бъде предпазлив.
"Видяхме значителен напредък при понижаването на инфлацията от началото на 2023 г., но изглежда, че напредъкът е в застой през последните месеци. Боуман, отбелязва, че политическата декларация на Фед от 7 ноември "включва гъвкав, зависим от данните подход, предоставящ на Комитета (Федералния отворен пазар) възможност за избор при вземането на решение за бъдещи корекции на паричната политика".
Боуман каза, че е съгласна, че пониженията на инфлацията гарантират по-ниски ставки. Но изрази несъгласие с намалението с половин процентен пункт, одобрено от Фед през септември, предпочитайки по-малко намаление с четвърт процентен пункт. По думите й, Фед трябва да внимава да не понижава лихвите твърде много, твърде бързо и да не позволи на инфлацията да възобнови, пише Reuters.
Лиза Кук не одобри изрично намаляването на основните лихвени проценти следващия месец и включи обичайните предупреждения на политиците, че паричната политика не е в предварително определен курс.
Но Кук, назначена в Борда на Фед от президента Джо Байдън през 2022 г., също така изрази увереност в продължаващото отслабване на ценовия натиск в страната, който сега е до голяма степен ограничен до жилищния сектор. Тя изчислява, че инфлацията ще спадне до около 2,2% през следващата година, малко над целта от 2% на Фед, и ще продължи да се понижава.
И все пак, "съвкупността от данни предполага, че все още е налице дезинфлационна траектория и че пазарът на труда постепенно се охлажда", каза Кук. "Продължавайки напред, все още виждам посоката на правилния лихвен процент да е надолу."
А управителят на Федералния резерв на Бостън Сюзън Колинс също изрази подкрепа за повече намаления на основните лихвени проценти на фона на намаляващия инфлационен натиск, но не предложи твърди насоки как това може да се случи.