Федералният резерв на САЩ, след заседанието си на 25-26 септември, взе решение да вдигне лихвената ставка по федералните кредитни средства (federal funds rate) с 25 базисни пункта - до 2-2,25%. Това се посочва в съобщението на Федералния комитет по откритите пазари (FOMC).
Решението на FOMC съвпадна с прогнозите на голямото мнозинство от икономисти и участници на пазара.
Другият важен момент са прогнозите на паричния регулатор. Повечето членове на Фед с право на глас са се изказали за още едно повишаване на ставката до края на тази година и минимум три през 2019 година. А така също и трикратно покачване на базовата лихва през 2020 г., когато тя достигне нормалното си неутрално ниво от 3,5 на сто.
Освен това централната банка на САЩ, не само вдигна лихата, но и изземва доларова ликвидност от финансовата система. От октомври операциите по съкращаването на баланса на Фед ще нараснат до 50 млрд. долара на месец. Всичко това ще окаже подкрепа за американската валута, но в крайна сметка ще се отрази негативно на световните пазари, особено на развиващите се.
Федералният резерв повиши прогнозата си за ръста на БВП на САЩ през тази година от 2,8% до 3,1% Предвижданията за икономическата експанзия през 2019 година също са покачени до 2,5% от, а прогнозата за 2020 г. е запазена на 2%.
Според новите оценки на Фед, безработицата в страната през тази година ще бъде 3,7 на сто, а през следващите две на ниво 3,5%. Прогнозата за инфлацията се запазва за 2018 г. на ниво 2% и за следващата година - 2,1%.
Отказът на Федералния резерв да определи паричнокредитната си политика като "стимулираща" в комюникето от к заседанието, не е сигнал за промяна в основното направление на тази политика, заяви шефът на Фед Джеръм Пауел на пресконференцията в сряда.