Скоро щатският долар може да струва колкото еврото. Двете валути се насочват към равенство, след като президентът на Европейската централна банка Марио Драги намекна за пореден път, че ще налее още пари в европейската икономика.

Говорейки по време на банков конгрес във Франкфурт, Драги заяви, че ЕЦБ е готова да действа бързо, за да даде тласък на ниската инфлация в Европа, предаде BВС.

„Ако решим, че настоящата траектория на политиката ни не е достатъчна, за да постигнем целта си, ще направим каквото трябва, за да повишим инфлацията възможно по-бързо”, посочи Марио Драги.

Коментарът му накара еврото да спадне с 0,5% спрямо щатския долар, търгувайки се на около 1,07 долара.

Сега Драги разполага с две опции – може да намали вече отрицателните лихвени проценти още повече или да разшири програмата на банката за печатане на пари. В момента ЕЦБ купува облигации на стойност 60 млрд. евро месечно.

В същото време се очаква Федералният резерв на САЩ да започне да повишава лихвените проценти в страната. Първото покачване от девет години насам може да стане още през декември.

Това означава, че Европа и Федералният резерв ще дърпат в противоположни посоки. Възможно е ходът на Европейската централна банка, който вероятно ще се случи на 3 декември, да отслаби еврото и да засили долара, докато Фед може да даде на долара дори още по-голям тласък на 16 декември.

Последният път, в който стойностите на еврото и долара си съвпадаха, бе преди 13 години. При върха си през юли 2008 г. еврото се разменяше за 1,60 долара.

Анализатори от инвестиционната банка Goldman Sachs смятат, че съответствието може да се случи преди края на годината. Според други пък ще се случи в началото на следващата.

Главният икономист в BNP Paribas Пол Мортимер-Ли смята, че макар и двете валути да се уеднаквят през декември, еврото може да получи тласък, когато действията на ЕЦБ и Федералния резерв влязат в сила.

По-силният щатски долар прави цените на вносните стоки по-евтини в САЩ. Той е изгоден и за американците, които пътуват в чужбина. Силната валута обаче може да удари американските международни компании, които оперират и зад граница.