Плащането в брой няма да изчезне в страните от ЕС, може обаче да се окаже силно ограничено - като мярка срещу прането на пари. Дали обаче това ще даде очакваните резултати?

Банкнотата от 500 евро беше въведена през 2002 година по настояване на германския финансов министър. Тя много прилича на банкнотата от хиляда германски марки. Германците и бизнесът винаги са обичали парите в брой. Почти половината от сделките в Германия днес се извършват в брой, макар тенденцията да е низходяща.

Да останат ли и в бъдеще банкнотите от 500 евро? ЕЦБ трябва да прецени рисковете и да направи съответните предложения. ЕК се опасява, че банкнотите от 500 евро помагат на престъпниците да не се разхождат с големи количества пари в брой. Така например две хиляди банкноти по 500 евро се равняват на един милион, но тежат не повече от два килограма. "В никакъв случай не става дума за забрана на парите в брой", увери германският финансов министър Волфганг Шойбле.

анкета

Трябва ли да бъде извадена от употреба банкнотата от 500 евро?

Виж резултати

Да, твърде примамлива е за фалшификатори 14.5%

Да, защото е трудна за употреба 18.5%

Не, всяка банкнота има своето място 36.8%

Не, с нея могат да се плащат по-лесно големи покупки 30.2%

Тревогите на гърците

Според гръцкия вестник "Катимерини", банкнотата от 500 евро са радва на голяма популярност и в Гърция. В разгара на финансовата криза, през последната година гърците са изтеглили от банките 40 милиарда евро. Половината от тази сума е била в банкноти от по 500 евро. И до днес тези банкноти са скрити някъде.

"Сигналите, че банкнотите от 500 евро могат да бъдат изтеглени от обръщение, тревожат гърците. Много загрижени вложители се обръщат към банките с молба да обменят парите им в по-малки купюри", пише още гръцкото издание. По данни на ЕЦБ, банкнотите от 500 евро съставляват почти една трета от общата стойност на наличните пари в еврозоната.

"Никой не забранява парите в брой"

Евентуалното премахване на банкнотите от 500 евро и ограничаването на плащанията в брой между частни лица до 5 хиляди евро предизвика вълна от възмущение и в Германия. Президентът на Бундесбанк Йенс Вайдман смята евентуалното ограничаване на плащанията в брой за неправилно. А бившият председател на Конституционния съд Ханс-Юрген Папир твърди, че подобна мярка е противоконституционна, защото ограничавала гражданските свободи.

Защо британските банки не използват банкноти от 500 евро?

Защо британските банки не използват банкноти от 500 евро?

Обяснението на един банкер

В публикувана от банките в сряда анкета, мнозинството германци отхвърлят лимитирането на плащанията в брой и премахването на парите в брой. Въпреки това германският министър на финансите Волфганг Шойбле държи твърдо на ограничителната мярка, за да бъде подобрена борбата срещу прането на пари и финансирането на тероризма.

"Никой няма да забранява на хората да притежават големи суми в брой", увери Шойбле на среща на финансовите министри в Брюксел.

Горна граница за плащания в брой

Германският финансов министър настоява за въвеждане на общи за целия ЕС правила за плащанията в брой. За някои сектори е въведена горна граница за плащанията в брой - за разплащанията с банките, игралните казина, строителните фирми и адвокатите горната граница сега е 15 000 евро. До 2017 година тя трябва да бъде намалена на 7 500 евро - за цяла Европа. Всяка страна-членка на ЕС може да въведе горна граница за плащанията в брой и в други сфери - като сама реши за добре.

Шефът на OLAF: Да се отмени банкнотата от 500 евро

Шефът на OLAF: Да се отмени банкнотата от 500 евро

Тя обслужвала само мошениците и корумпираните

Плащанията в брой се радват на особена популярност сред германците, но така също и в Австрия, Люксембург, Словения, Латвия и Литва. В тези страни няма ограничения за плащанията в брой. Във всички други държави има въведена горна граница. Във Франция и Италия, например, можете да плащате в брой само до хиляда евро. Всички по-големи суми трябва да бъдат превеждани по банков път. Това позволява проследяването на паричните потоци, което е важно за противодействието на тероризма и укриването на данъци.

Съвсем без пари в брой?

Повечето експерти се съмняват, че лимитирането на плащанията в брой ще даде очакваните резултати? Изследователят на сенчестата икономика Фридрих Шнайдер заяви за ФАЦ, че тази мярка "няма да донесе почти нищо", тъй като прането на пари днес вече се извършва безкасово чрез фирми фантоми. "Организираната престъпност изобщо не е толкова тъпа", казва той.

Германският икономист Петер Бьофингер пък се застъпва за пълното премахване на парите в брой - в полза на електронното разплащане. Той твърди, че централните банки ще могат много по-лесно да водят паричната си политика без пари в брой. Австрийският финансов министър Ханс Йорг Шелинг се опита да успокои духовете, като заяви, че "още дълго време ще имаме нужда от пари в брой".