Обемът на външната търговия в страните от Г 7 (САЩ, Германия, Франция, Великобритания, Италия, Канада и Япония) и БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Индонезия, Китай и ЮАР) рязко се съкрати през първото тримесечие на 2015 г. на фона на силния долара и ниските петролни цени.

За това свидетелстват данни на Организацията за икономическо развитие сътрудничество (ОИСР - в нея членуват 34-те най-развити страни в света).

В доларово изражение вносът в тези две групи държави, формиращи голямата част от световната икономика, е рухнал с близо 10 на сто през първото тримесечие, а износът - със 7,5 на сто.

Външната търговия на САЩ пострада през периода от трудови спорове в пристанищата на западното крайбрежие. Експортът спадна със 7,1 на сто, а импортът с 4,2 на сто.
Канада отбеляза значително съкращаване както на своя износ - 10,9%, така и на вноса - 7,9%.). Но преизчислени в националната валута нещата изглеждат твърде различно, ръст на вноса с 0,5% и спад на износа с 2,9 процента.
Голяма свиване на външнотърговските обеми (в долари) отчетоха всички големи държави от еврозоната. В Германия съкращаването на износа и вноса бе съответно 8,6% и 8,2%, във Франция - 9,6% и 9,2%, в Италия - 9,3% и 8,5%. Изчислени в евро обаче, както импортът, така и експортът в тези три страни отчитат растеж с около 1 на сто.
Обемът на външната търговия на Великобритания се намали и във Великобритания, където вносът се сви с 9,5%, а износът с почти 12 на сто.
В Япония бе отчетено по-сдържано намаление на износа, отколкото в другите развити страни - 4,5 на сто. Вносът се спадна с 9,8 на сто.
Търговията със стоки през периода бе доста слаба и във водещите развиващи се държави от групата БРИКС.

Индия съкрати външната си търговия с почти 20 на сто - минимално ниво то началото на кризата през 2008 година.

В Китай се наблюдаваше спад на експорта с 2,7%, а на импорта с цели 14,3 процента.

Руският износ и внос се понижиха до най-ниското си ниво от първото тримесечие на 2009 година, заради едновременното съчетаване на няколко фактора - цената петрола, динамиката на рублата и западните санкции.