Светът зависи от Китай: по отношение на производството, доставките, ръста, стабилността и много други. Всички видяхме как нарушените доставки, идващи предимно от Китай, могат да доведат до изключително високи нива на инфлация по целия свят.

Обикновено най-голямата икономика в света - изобилстваща от съпътстващи кризи, промени в политиката и политически интриги - е постоянен фокус за инвеститорите. И понякога е лесно да изгубите от поглед какво се случва във втората най-голяма световна икономика, която е и от изключителна важност, както видяхме през 2021-ва година.

Продължаващите сътресения в Evergrande, които рикошираха на пазарите преди няколко месеца и сега компанията е съдена за над 13 милиарда долара от кредиторите, са категорично напомняне, че макар Китай да не се разпада съвсем, той също не е остров на стабилност.

Всъщност проучването на Deloitte за четвъртото тримесечие на CFO Signals, публикувано в средата на декември, установи, че финансовите ръководители стават мрачни относно това, което 2022 г. ще предложи за глобалната икономика - и Китай е особено голямо притеснение след изненадващо бавната 2021 г.

Данните на фирмата показват, че 45% смятат Северна Америка за по-добра алтернатива, в сравнение с 54% през третото тримесечие; междувременно само 27% смятат, че Китай ще бъде по-добро място, по отношение на икономиката си, което е далеч по-малко от огромните 55% през последното тримесечие. В момента Deloitte установи, че "29% от финансовите директори смятат текущите условия за добри или много добри в Китай, което е значителен спад от 52%" през третото тримесечие.

И така, какво следва през 2022 година?

Агенцията за кредитен рейтинг S&P Global официално обяви в неплатежоспособност на 17-ти декември китайският строителен предприемач China Evergrande Group, след като компанията пропусна плащане на облигации по-рано този месец. "Оценяваме, че China Evergrande Group и нейното офшорно финансово подразделение Tianji Holding Ltd. не са успели да извършат плащания на купони за неизплатените си старши дългови книжа в щатски долари", се казва в изявление на S&P.S&P добави, че Evergrande е поискал рейтингите да бъдат оттеглени след понижаването до "селективно неизпълнение", което фирмите използват, за да опишат пропуснато плащане по облигация, но не непременно по всички нейни облигации."Evergrande, Tianji или попечителят не са направили никакво съобщение или каквото и да е потвърждение с нас относно статуса на плащанията по купони", каза S&P.

Неволите на Evergrande със сигурност са един елемент от цялостната картина, но все по-антагонистичните отношения на Пекин със САЩ - и бушуващата пандемия от COVID-19 - са вероятно още по-големи фактори. В проучване, в средата на декември, Goldman Sachs цитира потенциала за ограничения на границите, произтичащи от варианта на Omicron, като загриженост за растежа в Азиатско-Тихоокеанския регион.Въпреки че не са основният случай на фирмата, стратегиите за блокиране с нулев COVID-19 в Китай, Хонконг и Тайван са потенциална карта, "особено ако Omicron се окаже достатъчно подобен на съществуващите варианти по отношение на последиците за здравето".

Според Goldman "изчисленията зад границата предполагат, че връщането към ограниченията, наполовина по-тежки от тези по време на пиковия Делта, може да намали с 1 до 3 процентни пункта БВП-то за първото тримесечие в повечето регионални икономики.И за разлика от Федералния резерв, който открадва светлините на прожекторите за пазарите, докато се опитва да компенсира загубеното от инфлацията, тихоокеанските икономики са в по-зряла фаза на своята експанзия.

"Много от азиатските икономики, които бяха първите, които се възстановиха през 2020 г., сега са по-далеч в своите цикли спрямо други части на света", написа наскоро Хенри Х. Маквей, ръководител на глобалните макроси и CIO на KKR.

"Не забравяйте, че например Китай беше първият, който се възстанови след пандемията и в резултат на това той всъщност започна да затяга паричната политика през 2020 г.", добави той.

Наскоро Пекин се придвижи към смекчаване на опасенията за икономиката и облекчаване на опасенията на инвеститорите чрез намаляване на съотношението на задължителните резерви за банките. Въпреки това Eurasia Group посочи, че Evergrande засилва страховете за "системни рискове" и възможността за по-далечни смущения.

"Докато политиците засилват усилията за ограничаване на рисковете за растежа от репресиите в сектора на недвижимите имоти чрез леко разхлабване на ограниченията за финансиране, степента на действията, очертани до момента, е малко вероятно да предотврати по-нататъшни неизпълнения или бързо да спре продължаващия спад в продажбите и строителството на имоти. Това ще продължи да оказва влияние върху дейността и финансовите условия през следващите месеци", написаха анализаторите от Eurasia тази седмица.

DBRS Morningstar наскоро каза, че страховете за сектора на имотите в страната са "достатъчно уравновесени от икономически и политически буфери", но че други фактори все още могат да предизвикат спад. Всичко това подчертава колко зависи растежът в световен мащаб от Китай и как спукването на имотен балон може да се прехвърли в региона и Запада.

"Дългосрочният въпрос е: Преминава ли Китай от този модел на бърз растеж към по-зрял модел с по-малко ливъридж, по-малко зависимост от евтина работна ръка и т.н.?", заяви Кати Джоунс от Чарлз Шваб каза пред Yahoo Finance още през септември. "Това може да има вълнообразни ефекти в дългосрочен план по отношение на растежа на световната икономика."

И все пак има лъч светлина

Перспективата за сектора на недвижимите имоти в Китай може да се подобри през следващите няколко месеца, но за да стане това, трябва да се случат две неща, според един анализатор, цитиран от CNBC.

"Стабилизирането на продажбите на имоти и по-големият достъп до фондове в Китай може да помогне за повишаване на сектора на недвижимите имоти в страната", каза Логан Райт, директор на проучването на китайските пазари в консултантската фирма Rhodium Group.

"Определено се появяват условия за по-конструктивна перспектива за китайския сектор на имотите, за икономиката като цяло и за последиците за рисковите активи", посочи Райт.

Той добави, че продължаващият спад в продажбите на имоти ще добави финансов натиск върху предприемачите. Това не е нещо, което Пекин може да компенсира само с политика, като се има предвид, че продажбите на имоти представляват трилиони долари в китайската икономика.

"Междувременно по-ниските лихвени проценти ще помогнат за стабилизиране на растежа на банковите заеми в Китай и ще намалят разходите по заеми за реалната икономика", каза Райт.

Финансовите затруднения сред китайските фирми за недвижими имоти излязоха на преден план през последните няколко месеца, тъй като China Evergrande Group, както и други разработчици - като Kaisa и Sinic Holdings - се борят да изплатят дълга си.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.