Електрическите автомобили стават все по-честа гледка, големите компании бележат екологични мерки, а хората се борят да спрат климатичните промени. И въпреки всичко това светът може да употреби повече петрол през 2022 г., отколкото когато и да е било в историята, пише CNN.

Търсенето на енергийни продукти се възстанови през тази година. И се очаква да продължи да расте през 2022 г.

Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира, че потреблението на петрол ще нарасне с 3,3 млн. барела дневно през следващата година до 99,5 млн. барела дневно — достигайки рекорда от 2019 г.

Очаква се дори омикрон да не успее да спре възстановяването, най-вече заради имунизационните кампания, пишат от МАЕ. Така агенцията очаква търсенето на горива и петрохомикали да продължи да бележи растеж.

Единственото изключение? МАЕ намали прогнозата си за самолетно гориво заради ограниченията върху пътуванията, наложени заради новия вариант.

Други организации са още по-малко притеснени. ОПЕК не промени прогнозата си за 2022 г., като очаква "влиянието на новия вариант да бъде меко и краткосрочно".

Картелът очаква най-големият ръст на потреблението да дойде от Китай, Индия и САЩ.

Цените

Цените на петрола могат да достигнат $125 за барел през следващата година и $150 през 2023 г. заради ограничения капацитет на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да повишат добива, казват анализатори на J.P. Morgan в скорошен доклад, цитиран от OilPrice.com.

"[Държавите от] ОПЕК+ не са имунизирани от влиянието на недостатъчните инвестиции. Изчисляваме, че "истинският" свободен капацитет на ОПЕК през 2022 г. ще бъде около 2 млн. барела дневно (43 процента) под консенсусната прогноза от 4,8 млн.", казва екипът, воден от Кристиян Малек.

"Макар че вярваме, че тримесечно спиране на планираното месечно увеличение на добива от 400 хил. барела дневно е нужно през първото полугодие на 2022 г., за да се балансира пазара (и потенциално да се намали влиянието на новите Covid варианти), групата няма да успее да постигне ръст от повече от 250 хил. барела дневно, когато повишението отново влезе в сила", сочат анализаторите.

Анализаторът Кристофър Ууд от Jefferies е още по-бичи настроен. По думите му, цените на петрола могат да се изстрелят още по-високо от настоящите цени и практически да се удвоят догодина до $150.

"В свят, който наистина отново се отвори — което е голямо "ако" — цените на петрола могат да отидат значително по-високо", заяви той пред CNBC.

Ууд също смята, че повишението в цените ще бъде предизвикано от ограничения в предлагането. "Политическата атака срещу изкопаемите горива премахна стимулите за инвестиции в сектора въпреки продължаващата му значимост", каза стратегът. 84 процента от енергийните нужди на света миналата година са покрити именно от изкопаемите горива, припомни той.