През тази година световната икономика премина през доста турбуленции на фона на редица промени от Азия, през Европа до САЩ.
Неизбежно те дадоха отражение и върху валутния пазар, като някои от валутите се потопиха дълбоко и останаха на минус. В класация на CNN Money се посочва кои са най-големите губещи. Да ги видим:
1. Египетски паунд: -59%
В началото на ноември Египет въведе плаващ курс на валутата си с цел да облекчи икономическата криза в страната и да получи достъп до спасителен заем от Международния валутен фонд (МВФ). Това даде резултат в поевтиняване с 48% на египетския паунд спрямо щатския долар. В следващите седмици валутата изгуби още от стойността си до минус 59%.
2. Нигерийска найра: -37%
Притиснатата от евтиния петрол, нигерийска икономика постави под голям натиск местната валута. 70% от приходите в бюджета на страната идват от търговията на черно злато. Ниските цени на суровината доведоха до спад на курса на найрата от над 37% спрямо долара през 2016 година.
3. Турска лира: -18%
Местната валута изгуби 6% от стойността си веднага след провала на опита за пуч в Турция през юли. Курсът продължи да върви надолу в следващите шест месеца, като агенциите S&P и Moody"s намалиха кредитния рейтинг на южната ни съседка до ниво "боклук". Към края на декември турската лира е с 18% надолу спрямо долара.
4. Аржентинско песо: -17%
Властите в Аржентина започнаха изпълнението на ключови реформи с надеждата за връщане на икономиката към растеж. Тя обаче се е свила с 1,8% през тази година, докато инфлацията е достигнала близо 40%, показват данни на МВФ. В резултат песото е поевтиняло със 17% спрямо долара.
5. Британски паунд: -17%
Референдумът за излизане от Европейския съюз (ЕС) в края на юни изпрати британския паунд рязко надолу. Притесненията на инвеститорите за резултатите от "Брекзит" предизвикаха 17% загуба от стойността на валутата. Курсът удари 31-годишното си дъно.
6. Мексиканско песо: -17%
Заканите на Доналд Тръмп за ревизия на търговските отношения в Мексико предизвикаха срив на песото веднага след избирането му за следващ президент на САЩ. Валутата е със 17% по-евтина.
*Венецуелски боливар: -71%
Венецуелската икономика, задушаваща се от остър дефицит на стоки от първа необходимост и инфлация над 700%, доведе до драматично поевтиняване на местната валута. Официални данни за него няма, но според сайта DolarToday.com курсът на боливара е с цели 71% по-нисък спрямо щатския долар.
*Данните не са официални, а от сайта DolarToday.com