Златото в сряда сутрин умерено поскъпва, като цената се задържа над 2040 долара за тройунция, сочат данните от днешните търговията. Ден по-рано котировките за благородния метал скочиха с 2% на фона на отслабването на долара.
Към 9:30 часа българско време цената на юнските фючърси за злато на нюйоркската борса Comex нараства с $2,90, или с 0,14%, до $2041,10 за тройунция.
Жълтите кюлчета се търгуват на спот пазара по 2026,05 долара за тройунция, съобщава Тrading Еconomics.
Цената на майските фючърси за среброто в същото време се повиши с 0,31% до 25,18 долара за унция.
Доларовият индекс (обменният курс спрямо кошница от валути на шест държави - основни търговски партньори на САЩ) падна с 0,55% ден по-рано, сега е около 101,58 пункта. Отслабването на долара прави златото по-достъпно за закупуване от притежатели на други валути.
"Сега цената на златото се определя главно от опасенията за щатския долар и икономическите фактори не предполагат голяма подкрепа за валутата", цитира Bloomberg анализатора на Fat Prophets Дейвид Ленъкс. Експертът отбелязва, че златото продължава да получава подкрепа като сигурен актив поради финансови опасения, включително скорошната банкова криза и геополитическо напрежение.
Цената на златото се доближава до исторически рекорд след спада на стойността на долара ден по-рано. Американската валута отслабна след публикуването на статистика за пазара на труда в САЩ. Така броят на отворените свободни работни места на пазара на труда (JOLTS) през февруари възлиза на 9,931 милиона след 10,563 милиона месец по-рано, въпреки че цифрата се очакваше да бъде около 10,4 милиона.
Подобни данни подкрепиха очакванията за облекчаване на паричната политика на Федералната резервна система на САЩ. Според CME Group 57,9% от анализаторите очакват основният лихвен процент да остане на сегашното ниво от 4,75-5% годишно през май, 42,1% от експертите допускат увеличение от 25 базисни пункта.
Златото е силно чувствително към макро данни от САЩ и сигналите за паричната политика на Фед, тъй като това се отразява върху долара и от там върху търсенето и цената на жълтия метал.