Турция е загрижена за блокчейн технологията и възнамерява да свърши своя уникална работа, свързана с криптовалутите, заяви вицепремиерът и топ финансист Мехмет Шимшек, цитиран от турски медии.
Макар криптовалутите да са забранени в страната, работна група ще анализира задълбочено технологията им.
"Блокчейн е технология, която ще повиши производителността и ще ускори дигитализацията", каза Шимшек.
Министърът обаче не уточни какви са целите и очакваните резултати от дейността на работната група.
Технологията, първоначално разработена като част от цифровата валута Bitcoin, е запис на транзакциите - всяко движение на пари, стоки или защитени данни - подобно на нормална счетоводна книга.
Публичните финанси и банковата система на страната са устойчиви на потенциални шокове, а държавата ще направи някои реформи през следващите 6 месеца, за да намали риска от подобни шокове.
Годишната нетна печалба на турския банков сектор достигна рекордните 49.1 млрд. турски лири (13 млрд. долара) през 2017 г.
Индексът на икономическото доверие на Турция също се повиши на месечна база, нараствайки с 10%, показват официалните данни.
Министърът отрече твърденията, че страната е тежко задлъжняла и че благосъстоянието, наблюдавано в последно време, е резултат от такъв дълг.
"Общият дълг на Турция, включително домакинствата, държавата, компаниите и финансовия сектор, като съотношение към националния доход е 141%; тази цифра в света е над 320%", посочи Шимшек.
Целта на страната е да намали инфлацията до едноцифрено ниво в краткосрочен план - до края на тази година, да я сведе до 5% в средносрочен план и да я задържи в диапазона 1-3% в дългосрочен план, заяви министърът.
Според официалните данни годишната инфлация на южната ни съседка е 10.35% през януари.