Европейската централна банка застана твърдо срещу компаниите, които отказват да приемат пари в брой. По този начин институцията се опитва да гарантира, че банкнотите и монетите остават надеждно средство за плащане, съобщава Bloomberg.
Коментирайки скорошно предложение на Европейската комисия за регулиране в тази област, от ЕЦБ заявиха, че "би било най-добре да стане ясно, че магазините и доставчиците на услуги не могат да изключат парите в брой като платежно средство".
Източник: iStock
Припомняме, че ЕК предложи законопроект за защита на парите в брой заедно с правна основа за цифровото евро, по което ЕЦБ в момента работи. Проектът обаче предизвика подозрения, че е предназначен да замени банкнотите и монетите - нещо, което властите многократно отричаха.
Действията на ЕС
Властите на ЕС смятат само да наблюдават проблема и да предприемат действия, ако подобни практики се разпространят на повече места.
"Подобни ситуации биха ударили сериозно статута на евробанкнотите и монетите като законно платежно средство", коментират от ЕЦБ в свое публично изявление.
От него разбираме още, че в предложения регламент следва да се включи нова разпоредба, която ясно да посочва, че предварителното едностранно изключване на парите в брой като средство за плащане е забранено.
От останалите централните банки в еврозоната също изразиха своите опасения. Нидерландската централна банка предупреди в доклад от февруари, че приемането на пари в брой на някои места като кина, паркинги и аптеки е прекалено слабо.
Според ЕЦБ приемането на пари в брой е намаляло в по-голямата част от валутния блок между 2019-а и 2022 година, като Латвия и Финландия отбелязват най-голям спад.
Само 7 на сто от гражданите на Финландия редовно използват пари в брой
Наскоро Централната банката на Финландия настоятелно препоръча на гражданите да имат голям паричен резерв от пари в брой, в случай на срив в банковата система на страната.
"Това ще допринесе за стабилността на финансовата система на страната", заяви представителят на централната банка Пяйви Хейкинен.
"Сега е подходящият момент да се подготвим в случай, че някой реши умишлено да нанесе ущърб на финландското общество и на нашата финансова инфраструктура, като например платежните системи", обясни тя мотивите за препоръката.
Според проучване, проведено по-рано от Централната банка на Финландия, само 7% от гражданите на страната редовно използват пари в брой при разплащанията си.