Юрки Коскело се присъединява към екипа на Международната финансова корпорация (IFC) през 1987 г. През 2007 г. е назначен на позиция Директор на дирекция „Проблемни кредити" на IFC. През 2004 г. става директор за глобалните финансови пазари, а през 2007 г. е назначен за вицепрезидент и е избран за член на управителния съвет на IFC.
В момента заема позиции като член на управителните органи и консултант в различни инвестиционни дружества по целия свят.

 

 

На 15.06.2015 г. се проведе редовно годишно общо събрание на акционерите на „Първа инвестиционна банка" АД, на което бе избран нов член на Надзорния съвет на банката - Юрки Илмари Коскело. Money.bg препечатва интервюто му пред вестник "Труд".

- Г-н Коскело, какво мотивира решението Ви да се присъедините към екипа на Първа инвестиционна банка?

Считам, че схващането „твърде голям, за да фалира" все още не е напълно изкоренено, следователно регулаторите в развитите пазари ще продължат да добавят ограничения за големите глобални (европейски) банки. Това означава, че местните банки в глобален мащаб ще имат възможността да запълнят празнината, създавана от големите банки, които се отдръпват назад. Тази възможност обаче води със себе си и задължение, тъй като банките, притежавани на местно ниво, трябва също да надградят корпоративното управление и операциите си така, че да отговорят на международните стандарти. Fibank е идеален пример за банка с местен капитал, която има възможността и задължението да подкрепя стабилността и растежа на икономиката в България.
Аз се присъединих към нея, за да бъда една част от мозайката и да помогна на банката с тази визия. Една част, а не единствената.

- Какви ще са Вашите основни отговорности като нов член на Надзорния съвет на ПИБ?

Имам дългогодишен банков опит в икономики, намиращи се в етап на преход или промяна, тъй като 10 години отговарях за инвестициите на Международната финансова корпорация (IFC) на финансовите пазари преди ранното си оттегляне в края на 2011 г. В тази връзка съм помогнал на няколко банки да "надраснат" местните си корени, за да отговорят на изискванията на международните стандарти. Fibank е идеален пример за банка, преминаваща през подобна трансформация.

Ключов компонент в процеса на трансформация е разбирането и подкрепата от страна на основните акционери и членовете на управителния съвет. Вярвам, че ще мога да дам своя принос по въпросите на корпоративното управление, цялостното управление на риска и разбира се, да привличам чуждестранни кредитори и потенциални инвеститори, като им разяснявам визията и стратегията на банката.

- Работили сте над 20 години в Международната финансова корпорация (IFC), където сте заемали различни ръководни постове, а от 2010 г. ПИБ е стратегически партньор на IFC за България. По какъв начин Вашето включване в Надзорния съвет на ПИБ ще допринесе за по-нататъшното развитие на добрите практики в корпоративното управление на банката?

Първоначално бях нает в Международната финансова корпорация като инвестиционен директор, когато им бе необходимо преструктуриране на фирмени кредити в Африка в края на 80-те години. Впоследствие, през 90-те, се преместих да работя по инвестиционни проекти най-вече в Централна Европа, включително и в България. Роден съм във Финландия и винаги съм бил мотивиран да подкрепям трансформацията на Централна Европа. Може да попитате защо? Честно казано много хора не знаят, че Международната финансова корпорация подкрепи трансформацията на Финландия от бедна страна в просперираща държава през 60-те и 70-те години на миналия век.

Просто искам да върна обратно малко от онова, което Финландия е получила. Пробивът в кариерата ми настъпи по време на кризите в Азия в края 90-те години и по-късно в Аржентина в началото на нашия век, когато ми възложиха преструктурирането на инвестициите на IFC в проблемни компании и банки - засягайки дори някои държави. Доброто представяне доведе до повишение и аз поех управлението на всички дейности на Международната финансова корпорация на финансовите пазари (най-вече банки), а по-късно стигнах до поста вицепрезидент, отговарящ за Централна Европа и Африка, а в крайна сметка и до вицепрезидент глобални индустрии (т.е. всички инвестиции).

Смело мога да кажа, че Международната финансова корпорация беше едно невероятно пътешествие. Научих много, помогнах на много банки и клиенти да растат, да се превърнат в международни и местни стълбове на икономиката. Напуснах преди пенсионна възраст, защото исках да имам свободата да продължа с приноса си с по-голяма гъвкавост, отколкото ако бях останал в голяма международна институция. Fibank предлага идеалната възможност и предизвикателство за мен. Вярвам, че съвместно с управленския екип и акционерите на банката можем да се превърнем в институция, която да подкрепя не само нарастващите потребности на българските клиенти, но и обществото и държавата като цяло.