На азерската валута й отне десетилетие да изгради доверие и две девалвации, за да го съсипе.

Въпреки че от началото на февруари азербайджанския манат е най-добре представящата се валута в света, тя не събужда доверие. Последното такова се изпари през 2015 година, когато азербайджанските пари загубиха повече от половината си стойност.

"Нямам долари и дори да имах, щях да ги продам за манат, защото не е надеждна валута", казва Татяна Крючина, която работи като счетоводител в частна компания. "Манатът продължи да губи стойност през миналата година дори след две девалвации", добавя тя.

Завръщането на валутата показва прекъсването на връзката между икономиката по пътя й на възстановява от първото й свиване от две десетилетия насам от една страна и двуцифрената инфлация и валутните сътресения от друга.

"По-голяма част от населението вижда сегашното състояние като временно, причинено от сезонни фактори", казва анализаторът в Сбербанк Александър Голински в свой доклад. "Има големи очаквания, че спадът може да продължи и през втората половина на годината заради очакваните понижения в цената на петрола".

Така валутата на третия по големина износител на петрол от бившия СССР поевтиня с 10 процента заради спада на цената на сорта Брент от януари.

Самите азерски граждани предпочитат да държат своите спестявания в чужда валута. Делът на доларовите депозити в местната банкова система се е увеличил от 79.6% в края на 2016-а до 81.3% през януари.

Така че въпреки временното добро представяне на валутата в момента, изглежда, че нито инвеститори, нито граждани вярват в стабилността й.