"Европейската индустрия и основните страни-производителки продължават да вървят по рецесионната пътека, все още отърсвайки се от шока на енергийната зависимост, която през последните три години се опитахме да разрешим."
Това каза в студиото на Money.bg икономистът Преслав Райков в разговор, посветен на икономическата конюнктура в света и Европа, в частност. Райков коментира в детайли как тя ще се променя след изборите в Съединените щати и на фона на военния конфликт в Украйна.
Той заяви, че в световен мащаб нещата са много динамични и все пак "най-вероятно ще видим охлаждане на конфликтните зони". В контекста на провелите се наскоро избори и предстоящото встъпване в длъжност на новия американски президент Доналд Тръмп, където сякаш страстите се уталожиха, той определи ситуацията в Европа като "малко по-притеснителна".
"Именно тази зависимост и болезненото осъзнаване за трудното диверсифициране в сектора доведоха до значително изоставане спрямо динамично развиващите се САЩ и Китай", каза той и допълни, че според него това осъзнаване идва със закъснение и "то се случи може би 5-6 години по-късно, отколкото трябваше, но по-добре късно, отколкото никога".
"Безспорен факт е, че европейската икономика продължава да бъде "върха на сладоледа". На един сладолед обаче, който се топи и който губи форма", заяви Райков.
В контекста на това според икономиста "някои политики трябва малко да бъдат ревизирани в текущия контекст и да се върнем в глобалното състезание, защото само състезанието създава стойност".
Гостът коментира, че желанието на Европа да бъде въглеродно неутрална до 2030 или 2050-а година ще се сблъска много тежко реалността. Полезното от този "напън" според него е оптимизацията в много съществуващи производства, създаването на стойност от тези политики, но реалността е, че въглеродната неутралност не носи нищо съществено.
"Идеята на тези политики в сърцето си е страхотна, но тя трябваше да започне и да премине първо през оптимизацията на индустриалните производства, които имаме, а не 10 стъпки напред", коментира той.
Гостът припомни, че сме станали свидетели на затварянето на цели сегменти от икономиката просто защото генерират емисии.
"Трябва да се сблъскаме с реалността - живеем в петролна икономика и все още повече от 82% зависят от изкопаемите горива. А петролът продължава да е ракетата-носител на съвременната икономика", категоричен бе Райков.
"Веригата на доставките там е много, много дълга и смешно да се лъжем, че не сме вече в петролната ера", коментира още той. Икономистът изрази надежда, че Европа ще съумее по-бързо да излезе от нея, тъй като това неминуемо ще бъде "свързано с прогрес, както излизането от всички други предходни ери".
Целия разговор гледайте във видеото!
shtimpo
на 22.11.2024 в 11:25:00 #1“peaлнocттa e, чe въглepoднaтa нeyтpaлнocт нe нocи нищo cъщecтвeнo” Сърдечно благодарим