Твърденията на ръководството на Българския фармацевтичен съюз, че недостигът на лекарства се дължи на факта, че лекари изписват големи количества от тях по телефона са недопустими и не отговарят на истината.
Това заявяват в своя позиция до медиите от Българския лекарски съюз.
В тази връзка те питат колко от българските граждани са получили лекарства в аптека без да носят необходимата за това рецепта. По думите им било масова практика, че се продавали лекарства без задължителната за това рецепта.
Във връзка с презапасяването с лекарства, те поясняват, че ролята на аптеките в системата на здравеопазването и на работещите в тях фармацевти е да регулират именно този процес и да не допускат пазаруване на лекарства в големи количества и продажбата на такива без рецепти.
Оправданието, че някой лекар е изписал 7 опаковки от даден антибиотик е несъстоятелно, защото задачата на всеки фармацевт е да прецени, според медикамента и познанията си за него, продължителността на лечението. А в случай, че изписаното количество не отговаря на курса на лечение, той има право да откаже да го отпусне в даденото количество, поясняват от БЛС.
Ролята на фармацевта е да се намеси именно в такива моменти и според своите правомощия да не допуска нарушаване на правилата, категорични са от Съюза.
Те изтъкват още, че при наличие на всички регистрирани у нас медикаменти в складовете на едро отговорността за осигуряването им в аптечната мрежа е на самите аптеки.
GolaVoda
на 12.11.2020 в 19:38:02 #2Не само здравното министерство.. и от лекарския съюз имат голяма вина за създалото се положение. причината хората да се самолекуват е липсата на вяра именно в лекарският съюз.. и за недостига на медицински сестри вина носи лекарският съюз.
GolaVoda
на 12.11.2020 в 19:35:08 #1добре че ги изписват..!! правилно ги изписват защото вируса прави пневмонии, а без антибиотик пневмониите се влошават, тогава вместо да се лекуват в къщи болните ще виснат в болниците, където не ги приемат.