В настоящия момент, при дифузно разпространение на вируса, локдаун няма да има ефект. Това заяви пред БНР министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов.
Според него в момента обществото няма разбиране за спазването на мерките и ако се стигне до затваряне, това ще изкара хората на улиците и може да се получи обратен ефект.
Здравният министър посочи, че при предишното затваряне в страната властите са били обвинени, че са увредили психичното здраве на българите. При стриктно спазване на противоепидемичните мерки, брой хора, седнали на маса, с отстояние между седалките гръб с гръб, носенето на маски от персонала, носенето на ръкавици - при спазването на тези мерки опасността от разпространението на вируса е минимална, отбеляза той по повод решението заведенията да работят до 23.30 часа.
По негови думи до края на тази седмица през РЗИ-тата в здравната система ще влезе изключително голям брой бързи антигенни тестове. Това било разписано да се случи при достигане на 300 души заболели на 100 000 население, каквато е ситуацията в момента. Ангелов посочи, че до 18 ноември се чака решение на европейско ниво дали бързите антигенни тестове ще бъдат равнозначни на PCR тестовете.
Министърът заяви, че през лятото е имало усилена подготовка в няколко направления - леглова база, персонал, апаратура, лични предпазни средства и усилване на цялата здравна система.
Според него фактът, че смъртността ни не е на първите места в Европа, означава, че все още капацитетът на здравната система е добър.
Запитан дали COVID секторите в поликлиниките е трябвало да бъдат разкрити по-рано, д-р Ангелов заяви, че всичко, което се вижда в момента, е готвено през лятото.
"Факт е, че през лятото нямаше натиск върху системата и тези легла бяха налични, но бяха заети от други пациенти. И сега, когато натискът на системата става от типа на лавинната топка в буквалния смисъл на думата, тази система няма как да издържи този натиск", коментира той. По негови думи в София има над 560 повиквания на една смяна, което означава, че на 40 секунди има адрес, на който трябва да се изпрати линейка.
Министърът заяви, че хората губят психическа устойчивост и всички държат да постъпят в лечебно заведение, което не се налага.
Той увери, че за 20-те процента с положителен тест за коронавирус и изявена клинична картина има легла.
Страхът не може да бъде основание за настаняване в болница, важна е обективната преценка на лекаря, категоричен бе Ангелов, според когото водещо в момента не е рационалното мислене на хората, а притеснението и страхът.
По негови думи показваните в медиите случаи на хора, които не получават адекватна лекарска помощ, са под 0.003% от всички случаи.
Той отбеляза и че хората се презапасяват с лекарства. По негови думи днес ще има среща, която да парира този процес.
Здравният министър бе категоричен, че всеки лекар, който е със специалност инфекциозни болести, трябва да се включи в битката с коронавируса.
анкета
Ще се справим ли при втората вълна на COVID?
Да, властите държат положението 7.3%
Пълен хаос е 46.4%
Не, но това е пандемия 7.8%
Всичко зависи от личната отговорност 27.2%
Каква вълна - какъв вирус! 11.2%