Малко след брифинга на Българската социалистическа партия, на който Корнелия Нинова обясни, че и застрахователите не подкрепят реформата, предложена на здравния министър Кирил Ананиев, от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) излязоха с обобщена позиция от което се разбира, че приветстват предложенията на Министерството на здравеопазването (МЗ) за нов модел на здравна система в България като позитивен сигнал.
От Асоциацията на застрахователите оценяват, че предложенията на здравното министерство са основа, от която да започне създаване на ефективен модел, базиран на солидна икономическа и финансова логика.
Позицията на АБЗ е в подкрепа на обявените от Министерството на здравеопазването цели на реформата в здравната система. Те са за подобряване качеството на медицинските услуги, по-ефективно разходване на парите, по-висок контрол в здравната система, намаляване на плащането "под масата" и въвеждане на единна информационна система.
От Асоциацията смятат, че е правилен общият принцип за въвеждане на пазарни механизми и конкуренция между участниците. Това ще стане чрез по-активно включване на частния сектор и застрахователите в системата на здравеопазването, според МЗ.
Финалният модел на здравна реформа трябва да е базиран на пазарни принципи и конкуренция между различните участници. Те са и финансиращи, и финансирани организации в системата - Здравната каса, застрахователни компании, болниците, смятат от застрахователната Асоциация.
Те изтъкват, че застрахователният сектор е силно регулиран и работи в условията на европейската директива Платежоспособност ІІ при спазване на съответните изисквания за капиталова адекватност.
Застрахователите са категорични, че биха се включили в нова дейност единствено, ако избраният модел на здравна система позволява точна прогнозируемост както на приходите, така и на всички разходи и инвестиции, свързани с неговото въвеждане.
От АБЗ заявяват активно участие за работните групи към Министерството на здравеопазването.
Основните въпроси, върху които АБЗ ще търси решение и изражение в новия модел, са свързани с:
- Реално остойностяване на разходите (изходните данни,цени на клинични пътеки) с цел адекватна оценка на риска и създаване на работещ модел, базиран на ясна финансова логика и разчети;
- Механизми за контрол: осигуряване на възможност застрахователите да оказват ефективен контрол върху целия процес, започващ от определянето на цените на здравните услуги до тяхното разходване от лечебните заведения;
- Въвеждане на единна информационна система и електронна здравна карта на пациента;
- Въвеждане на механизми за контрол на пациента;
- Въвеждане на механизми, осигуряващи среда на реална конкуренция и за финансиращите, и за финансираните организации.
Comon Sense
на 16.10.2018 в 13:59:39 #1Естествено че ще подкрепят - тази реформа е поток от пари за нях. Смешно е някой да твърди обратното. Тази реформа е грешна - не я допускайте. Това е американската система, която е най-лошата в света. Има други по-добри модели, не е нужно да се преоткрива топлата вода. Защо винаги избираме най-лошото, това което е против българското население ? Най-лошата и недообмислена образователсна система, най-разрушителната приватизация, най-лошата и крадлива политическа паплач, ... ?