Енергията от малки модулни реактори може да се превърне във вариант за замяна на изкопаемите горива при осигуряването на отопление на домакинствата, показва анализ на финландския център за технически изследвания VTT, цитиран от NucNet.
Като база е използван реакторът LDR-50, разработен от компанията Steady Energy специално за отоплителни и нискотемпературни индустриални системи. Според анализа използването на малък градски АЕЦ вместо отоплителна централа води до по-малък негативен ефект върху околната среда по време на целия експлоатационен живот.
Авторите на изследването посочват, че подобни решения са приложими там, където топлофикациите все още са масово на въглища или природен газ и централното отопление покрива голям процент от населението. Като пример за подходящи държави са посочени Естония, Полша, Чехия, Словакия, Украйна и Германия, но там поради политически съображения е малко вероятно това да се случи, подчертават експертите.
В самата Финландия, където ще се произвежда LDR-50, въглеродните емисии в топлофикационния сектор намаляват заради прехода към биогорива.
Изследването отправя и ясно предупреждение - малкият модулен реактор може да е с по-проста и интегрирана конструкция в сравнение с пълноразмерния енергоблок, но все пак е обвързан с тежки лицензни процедури, скъпо строителство и поемане на дългосрочни ангажименти по линия на безопасността и управлението на радиоактивните отпадъци.
projekt
на 16.07.2024 в 14:39:09 #1нека пратят Плевнелиев да им обясни че това не е правилно