Китай остро осъди новите мащабни мита, наложени от президента Доналд Тръмп върху вноса от чужбина, включително китайски стоки, и предупреди, че ще предприеме ответни мерки за защита на своите икономически интереси. В изявление китайското Министерство на търговията определи решението като "нарушение на баланса в дългогодишните многостранни търговски преговори" и подчерта, че САЩ са се възползвали от глобалната търговия в продължение на десетилетия, предава "Ройтерс".

Търговската ескалация идва след като Тръмп обяви нови мита в размер на 34% върху китайски стоки, добавени към вече действащите 20%, с което общият товар достига 54% - близо до 60-процентната ставка, която президентът заплаши да въведе още по време на кампанията си. Средната ставка върху китайския износ за САЩ вече достига 76%, според анализ на Института за международна икономика "Питърсън".

Тръмп ще се огъне под натиска на Европа, убедена Германия

Тръмп ще се огъне под натиска на Европа, убедена Германия

Търговската война ескалира

Освен това Тръмп подписа указ, с който затваря търговската вратичка "de minimis", позволяваща безмитен внос на нискостойностни пратки от Китай и Хонконг. Мерките влизат в сила от събота, като от 9 април ще бъдат приложени и допълнителни реципрочни мита.

Решението на Тръмп предизвика тревога и в други азиатски икономики, които също бяха ударени с мита от 24% до 46%, включително Виетнам, Мексико и Индия - основни бенефициенти от т.нар. "Китай +1" стратегия, при която фирми пренасочваха производството си извън Китай. Тези допълнителни мита силно намаляват икономическата изгода от подобни премествания.

Въпреки че търговията със САЩ остава значима - китайските производители изнасят за американския пазар стоки за над 400 милиарда долара годишно - експерти подчертават, че относителната ѝ важност за китайската икономика намалява. Пекин планира да засили търговията си с Европа, Югоизточна Азия и Африка, докато едновременно се подготвя за допълнителни вътрешни стимули и засилване на вътрешното потребление.

Китай запази прогнозата си за растеж от около 5% за 2025 г., като властите обещаха повече фискални стимули, ново дългово финансиране и облекчаване на паричната политика, за да се смекчи ефектът от задълбочаващата се търговска война.

Очаква се възможна среща между Тръмп и китайския президент Си Цзинпин през юни, но анализатори предупреждават, че нито една от страните не иска да отстъпи първа. "Това е сблъсък между натиск и престиж - ако единият отстъпи, губи лице, а ако никой не го направи, конфликтът се задълбочава", коментира Крейг Сингълтън от Фондацията за защита на демокрациите.

Русия, Куба и Северна Корея избегнаха най-лошото от митата на Тръмп

Русия, Куба и Северна Корея избегнаха най-лошото от митата на Тръмп

Скот Бесент обясни, че Русия е пропусната, защото не е имало смислена търговия с нея