Европейската централна банка реши в четвъртък да не намалява лихвените проценти, въпреки пазарните очаквания за намаляване на фона на продължаващата пандемия от коронавирус, съобщава АП.
ЕЦБ обяви мерки за подкрепа на банковото кредитиране и реши в четвъртък да купи до 120 милиарда евро повече в облигации тази година. Парите са новосъздадени и се инжектират във финансовата система.
ЕЦБ предоставя и допълнителни евтини, дългосрочни заеми на банките, за да се уверят, че имат ликвидността, от която се нуждаят. И ЕЦБ временно ще облекчи някои капиталови изисквания за банките, за да им помогне да продължат да дават заеми.
Всичко това е насочено към подпомагане на бизнеса да получи необходимото финансиране и стимулиране на активността, за да компенсира спада от всички закривания и ограничения, дължащи се на коронавируса.
ЕЦБ не намали лихвите, както очакваха много анализатори. Коефициентите вече са ниски и икономистите казаха, че по-големите съкращения може да не помогнат много.
Този ход идва, тъй като еврозоната се очаква да се насочи към рецесия, а финансовите пазари продължават да преживяват опасенията относно удара на вируса върху икономиката. Тревогите се задълбочиха, след като САЩ решиха да спрат пътуванията от 26 европейски страни.
Дистанционно в обсъжданията участваха ръководителят на италианската централна банка Игнацио Виско, тъй като страната му, засега най-силно засегнатата от вируса в Европа, е ограничила движението и управляващите централни банки на Португалия, Латвия, Литва и Естония.
Икономистите твърдят, че трудно могат да се справят с въздействието на вируса с парична политика, тъй като преди всичко се справя с шока за доставките на стоки и услуги. Паричната политика е по-добре подготвена да стимулира търсенето, а не предлагането, като прави кредитите по-широко достъпни.
Действията на централната банка са насочени към ограничаване на щетите от резки ефекти на прекъсване на бизнеса. По-изобилният и целенасочен кредит може да помогне на бизнеса да премине през период на прекъсване, без спре напълно работа.
Банката на Англия намали основния си лихвен процент до 0,25% от 0,75% в сряда. Федералният резерв на САЩ намали лихвения си процент с половин процент до 1-1,25% на 3 март.