Премиерът на Япония Шиндзо Абе, който председателства тазгодишната среща на лидерите на страните членки на Г-20, желае да играе водеща роля по отношение на климатичните промени по време на срещата. Япония обаче е критикувана остро за това, че е построила още въглищни централи, а също така е финансирала построяването на такива централи в чужбина.

Под палещото слънце, десетки активисти и жители се събраха в пристанищния град Йокосука, който се намира южно от Токио, призовавайки Абе да изостави въглищните централи в страната и в чужбина, съобщава ДПА.

Близо до мястото на планирана въглищна централа, те призоваха премиера да спре финансирането на въглищата, след като правителството му одобри осем електроцентрали на въглища в чужбина, въпреки че страната се присъедини към Парижкото споразумение за климата от 2015 година.

Новата цел на Великобритания за нулеви емисии стана закон

Новата цел на Великобритания за нулеви емисии стана закон

Първата сред големите страни от Г-7, която си постави такава цел

Лидерите на страните членки на Г-20 ще обсъдят "екологични и глобални въпроси", каза Шиндзо Абе пред журналисти в Токио.

В Япония обаче малко се обсъжда ролята на страната като втория най-голям спонсор на въглищни централи след Китай. Това е една от малкото страни от Г-20, които все още строят въглищни електроцентрали у дома, изтъкват природозащитниците.

В допълнение към 109 съществуващи въглищни централи, Япония има 12 нови действащи централи, 18 са в процес на изграждане и още седем са планирани, според екологичната група Kiko Network в древния град Киото.

Някои оператори обаче решиха да се откажат от плановете си да построят нови централи в контекста на силното противопоставяне от местни жители и природозащитни организации.

Саудитска Арабия дискредитира научния консенсус, алармиращ за климатична катастрофа

Саудитска Арабия дискредитира научния консенсус, алармиращ за климатична катастрофа

"Троен удар" застрашава действията на ООН по климатичните промени

"Хората приемат за даденост да отворят прозореца, за да влезе чист въздух", посочи Юкико Кониши, член на гражданска група в град Чиба, допълвайки обаче, че ако наблизо има централа, "няма гаранция за такава нормална част от живота ни заради прах от въглища".

План за строителство на нова въглищна централа в Чиба е бил отменен през декември след ожесточена съпротива от природозащитни организации и граждански групи, включително тази на Кониши.

Операторите, които отмениха плановете си, също така признаха, че техните контрамерки за намаляване на емисиите на въглероден диоксид ще бъдат по-скъпи, посочи Аяко Секине, който е активист в японския клон на международната природозащитна организация "Грийнпийс".

По-рано този месец Япония публикува дългосрочната си стратегия във връзка с Парижкото споразумение за климата, чиято цел е да намали емисиите на парникови газове до нула след 2050 година.

Страните от Г-20 утроили субсидиите за енергия от въглища въпреки климатичната криза

Страните от Г-20 утроили субсидиите за енергия от въглища въпреки климатичната криза

Въпреки че преди 10 години обещаха да премахнат всички субсидии

"Действията срещу климатичните промени не са разходи за икономиката, а стратегия за растеж към бъдещето", каза Абе след публикуването на стратегията.

"Ще създадем един добродетелен цикъл между околната среда (опазване) и икономическия растеж и ще поведем промяната в парадигмата на световната политика в областта на климата", добави японският премиер.

Природозащитни организации разкритикуваха остро стратегията, наричайки я "напълно неадекватна" за постигането на целта за ограничаване увеличението на световната температура до 1,5 градуса по Целзий, заложена в Парижкото споразумение.

Критиците изтъкват, че Япония не е инвестирала повече във възобновяеми енергийни източници, след като бедствието с АЕЦ "Фукушима" през 2011 г. принуди енергийни компании да затворят всички ядрени реактори в страната. Вместо това правителството на Абе иска да съживи ядрената индустрия.

Светът е изправен пред "климатичен апартейд"

Светът е изправен пред "климатичен апартейд"

Богатите са по-способни да се приспособят към по-гореща планета, докато бедните страдат от най-тежките последици