Премиерът на Япония Шиндзо Абе, който председателства тазгодишната среща на лидерите на страните членки на Г-20, желае да играе водеща роля по отношение на климатичните промени по време на срещата. Япония обаче е критикувана остро за това, че е построила още въглищни централи, а също така е финансирала построяването на такива централи в чужбина.
Под палещото слънце, десетки активисти и жители се събраха в пристанищния град Йокосука, който се намира южно от Токио, призовавайки Абе да изостави въглищните централи в страната и в чужбина, съобщава ДПА.
Близо до мястото на планирана въглищна централа, те призоваха премиера да спре финансирането на въглищата, след като правителството му одобри осем електроцентрали на въглища в чужбина, въпреки че страната се присъедини към Парижкото споразумение за климата от 2015 година.
Лидерите на страните членки на Г-20 ще обсъдят "екологични и глобални въпроси", каза Шиндзо Абе пред журналисти в Токио.
В Япония обаче малко се обсъжда ролята на страната като втория най-голям спонсор на въглищни централи след Китай. Това е една от малкото страни от Г-20, които все още строят въглищни електроцентрали у дома, изтъкват природозащитниците.
В допълнение към 109 съществуващи въглищни централи, Япония има 12 нови действащи централи, 18 са в процес на изграждане и още седем са планирани, според екологичната група Kiko Network в древния град Киото.
Някои оператори обаче решиха да се откажат от плановете си да построят нови централи в контекста на силното противопоставяне от местни жители и природозащитни организации.
"Хората приемат за даденост да отворят прозореца, за да влезе чист въздух", посочи Юкико Кониши, член на гражданска група в град Чиба, допълвайки обаче, че ако наблизо има централа, "няма гаранция за такава нормална част от живота ни заради прах от въглища".
План за строителство на нова въглищна централа в Чиба е бил отменен през декември след ожесточена съпротива от природозащитни организации и граждански групи, включително тази на Кониши.
Операторите, които отмениха плановете си, също така признаха, че техните контрамерки за намаляване на емисиите на въглероден диоксид ще бъдат по-скъпи, посочи Аяко Секине, който е активист в японския клон на международната природозащитна организация "Грийнпийс".
По-рано този месец Япония публикува дългосрочната си стратегия във връзка с Парижкото споразумение за климата, чиято цел е да намали емисиите на парникови газове до нула след 2050 година.
"Действията срещу климатичните промени не са разходи за икономиката, а стратегия за растеж към бъдещето", каза Абе след публикуването на стратегията.
"Ще създадем един добродетелен цикъл между околната среда (опазване) и икономическия растеж и ще поведем промяната в парадигмата на световната политика в областта на климата", добави японският премиер.
Природозащитни организации разкритикуваха остро стратегията, наричайки я "напълно неадекватна" за постигането на целта за ограничаване увеличението на световната температура до 1,5 градуса по Целзий, заложена в Парижкото споразумение.
Критиците изтъкват, че Япония не е инвестирала повече във възобновяеми енергийни източници, след като бедствието с АЕЦ "Фукушима" през 2011 г. принуди енергийни компании да затворят всички ядрени реактори в страната. Вместо това правителството на Абе иска да съживи ядрената индустрия.