Ядрената енергия губи надпреварата с възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) както по отношение на разходите, така и по отношение на капацитета, тъй като ядрените реактори все повече се разглеждат като по-малко икономични и по-бавни за намаляване на въглеродните емисии. Това се изтъква в нов доклад за състоянието на световната ядрена индустрия, съобщава "Ройтерс".
В средата на 2019 г. новите вятърни и слънчеви централи са били по-конкурентоспособни дори спрямо съществуващите атомни електроцентрали по отношение на разходите, а нарастването на генериращия капацитет на ВЕИ е по-бързо от всеки друг тип електроенергия, се подчертава в доклада.
"Стабилизирането на климата е задача от спешен порядък, ядрената енергия е бавна", изтъква Микъл Шнайдер, който е водещ автор на доклада, допълвайки: "Тя не посреща техническите и експлоатационните потребности, които нисковъглеродните конкуренти могат да посрещнат по-добре, по-евтино и по-бързо."
В доклада се изчислява, че от 2009 г. насам средното време за строителство на ядрени реактори в световен мащаб е малко под 10 години, много над оценката, дадена от Световната ядрена асоциация (WNA) - между 5 и 8,5 години.
Допълнителното време, което атомните централи изискват за изграждане, има голямо значение за целите по отношение на климатичната криза, тъй като съществуващите централи, използващи изкопаеми горива, продължават да отделят въглероден диоксид (CO2), докато чакат да бъдат заменени.
"За да защитим климата, трябва да намалим най-много въглерод с най-малко разходи и за най-кратко време", настоя Шнайдер.
Ядрената енергия също така е много по-скъпа. Цената за производството на слънчева енергия варира от 36 до 44 долара за мегаватчас, докато вятърната енергия е на стойност между 29 и 56 долара за мегаватчас. Ядрената енергия струва между 112 и 189 долара за мегаватчас.
По отношение на последното десетилетие, авторите на доклада са изчислили приравнените разходи - които сравняват общите разходи за строителство и за експлоатация на електроцентрала с общото произведено количество енергия, - за соларната енергия са спаднали с 88%, а за вятъра - с 69%.
Що се отнася до ядрената енергия, те са се увеличили с 23%, се подчертава в доклада.
Капиталовите потоци отразяват тази тенденция. През 2018 г. Китай е инвестирал 91 млрд. долара във възобновяеми енергийни източници, а само 6,5 млрд. долара в ядрена енергия.
В САЩ се очаква капацитетът на произведената енергия от възобновяеми енергийни източници да се увеличи с 45 гигавата през следващите три години, докато ядрената енергия и въглищата се предвижда да "бият отбой" със само 24 гигавата.
Китай, който все още е най-агресивният строител на ядрени централи, добави около 40 реактора към електроснабдителната си мрежа през последното десетилетие, но производството му от ядрени централи е било все още с една трета по-ниско от произведената електроенергия от вятър.
Въпреки че няколко нови ядрени централи са в процес на строителство, от 2016 г. насам в Китай не е предприемано строителство на нова АЕЦ.
chafeto
на 26.09.2019 в 15:12:40 #6user avatar 5003 Следвай friend на 24.09.2019 в 22:04:28 #4 Стопет Между другото, ако американци щяха да строят атомната централа, щеше ли да е някак си по-готино? -------------------------- Ако американска атомна централа беше гръмнала близо до нас, нямаше да съм съгласен и с нея. За вас русофилите, нещата стоят по друг начин - важното е какво са ви спуснали по тръбата от Ленинград.... пък то другото(катастрофата) може и да стане, а може и да не стане. Голяма работа. Нали са загинали само двама души. *********************************************************** ОК, супер! Дай сега за Мендел и таблицата
projekt
на 24.09.2019 в 23:48:50 #5до всички "нерусофили", "неватници", "нерубладжии" и т.н. до всички красиви, образовани граждани на света: аварии на АЕЦ е САЩ 1. Инцидентът на Тримилния остров е авария в АЕЦ „Три майл айлънд“, щата Пенсилвания, САЩ, сред големите аварии в историята на ядрената енергетика. Случва се на 28 март 1979. Засегнати са 130000 души. 2.август 1979 г. - САЩ - Изтичане на уран в таен ядрен обект близо до Ъруин, щата Тенеси, облъчва радиоактивно около 1000 души. 3. в Япония, с реактори които не са руско производство има 5-6 сериозни инцидента 4. има няколко в Канада, Англия и Франция Чернобил е най известен, най много жертви също, но броя на инцидентите не е присъщ само на руските технологии. много жертви има и САЩ и западна Европа. така че хора като "friend" дето са лапнали тръбата на чичо Тръмп и надуват ли надуват докато припаднат нека първо почетат после си разпишат опорните точки, да си сметнат центовете дето им хвърля американското посолство и после да говорят кой какъв бил и на кой надувал тръбата. ако някой говори за Курск и последните инциденти в Русия да им напомня че по времето на изпитанията на атомните бомби войниците на САЩ са влизали в зоната на взрива и са проверявали какви са резултатите и т.н. така че това да си пращаш собствените войници на смърт и да ги тестваш колко ще издържат и колко ще умрат в присъщо и се прави даже от големите демокрации. колко войници и цивилни са загинали от войните на САЩ в стремежа да контролира нефта по света - милиони. а и да не забравяме великите демокрации които допреди век-век и половина бяха най големите колонизатори и избиваха (някой от тях продължават) хората за да изнасят ценни метали и скъпоценни камъни. белгийците още го правят, а уж са "центъра" на ЕС. "жълтите жилетки" ядът бой в "демократична" Франция. така че отивайте да надувате тръбата колко е зле в Русия и колко добре живеят в САЩ. ама никой не говори за милионите бедни без дом в САЩ които спят под мостове, на социални помощи и т.н. а за най великите умове на родната БГ демокрация да споделя. за 30 години демокрация и приятелство и подмазвачество на САЩ, Германия, Франция, Англия и т.н. паплач, то населението на България е намаляло с около 30%. Основно отишло да работи за въпросните приятели на България за малко повече пари от тук и за по малко от местните. ние винаги ще си останем слуги за тях и не разбирам защо толкова се биете в гърдите какви приятели са ви САЩ или Англия. и двете страни пет пари не дават за вас. в Англия ви обичат щото берете ягоди на половин цена.
friend
на 24.09.2019 в 22:04:28 #4Стопет Между другото, ако американци щяха да строят атомната централа, щеше ли да е някак си по-готино? -------------------------- Ако американска атомна централа беше гръмнала близо до нас, нямаше да съм съгласен и с нея. За вас русофилите, нещата стоят по друг начин - важното е какво са ви спуснали по тръбата от Ленинград.... пък то другото(катастрофата) може и да стане, а може и да не стане. Голяма работа. Нали са загинали само двама души.
stopet
на 24.09.2019 в 21:32:03 #3Да погледнем в сайта на ЕСО оперативните данни. В момента няма слънце, няма вятър, и...? Феновете на вятърните и соларните централи като останат два дни без ток, друга песен ще запеят. Необходими са базови централи, другото е ала-бала. Между другото, ако американци щяха да строят атомната централа, щеше ли да е някак си по-готино?
Кастело Белведере
на 24.09.2019 в 20:53:37 #2Всички руски технологии, които са по традиция енергоемки, тежки, тромави и без обновление малко по малко ще заминат в историята.
ISIS
на 24.09.2019 в 20:20:54 #1"...от 2016 г. насам в Китай не е предприемано строителство на нова АЕЦ." - даже китайците с тяхното производство не бързат да се гърмят се АЕЦове. А нашите руссовилски българомразци са готови да уничтожът България , за да угодят на кремълският мафиот.